W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Mama 4+” dla ponad 54 tys. osób

13.02.2020

ZUS i KRUS przyznały łącznie ponad 54 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających „Mama 4+”. – To forma docenienia trudu rodzicielstwa i wychowania większej gromadki dzieci. Cieszę się, że możemy wspierać rodziców, którzy do tej pory pozostawali bez prawa do choćby minimalnego świadczenia emerytalnego – mówi minister Marlena Maląg.

mama 4 plus - dwie kobiety tyłem patrzą na inna kobietę znajdującą się w centrum zdjęcia.

„Mama 4+”, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to wsparcie dla tych osób (przede wszystkim kobiet), które poświęciły się wychowaniu czwórki, piątki lub większej liczby dzieci, rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury.

ZUS i KRUS przyznały łącznie 54 143 rodzicielskich świadczeń uzupełniających (dane na 31.01.2020r.)

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych do końca stycznia br. przyznał już 53 191 świadczeń „Mama 4+”. Ważny jest tu fakt, że zdecydowaną większość – ok. 34,2 tys. – stanowią świadczenia dopełniające. To oznacza, że większość uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w przeszłości pracowało, ale z pewnych powodów nie udało im się wypracować minimalnej emerytury. 19 tys. świadczeń stanowią świadczenia w pełnej wysokości – tłumaczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

KRUS przyznał 952 rodzicielskie świadczenia uzupełniające, 931 to świadczenia w pełnej wysokości, a 21 – dopełniające.

– Wprowadzenie programu „Mama 4+” to forma docenienia trudu rodzicielstwa i element solidarnościowej polityki rządu i kierowanego przeze mnie resortu – mówi minister Marlena Maląg.

Świadczenie w ramach programu „Mama 4+” wypłacane jest na wniosek osoby zainteresowanej po osiągnięciu przez nią wieku emerytalnego – 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn.