W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa konferencja pt. "Jakich umiejętności będziemy potrzebować w zmieniającym się świecie?"

31.05.2023

31 maja br. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się międzynarodowa konferencja rozpoczynająca Europejski Rok Umiejętności, z udziałem Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Pani Marleny Maląg, Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia Pana dr hab., prof. UW Sławomira Żółtka i Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Pana dr hab. Daniela Przastka, a także przedstawicieli OECD i Komisji Europejskiej.

Doruchów, 29.05.2023.

- W nowoczesnym państwie musimy postawić na rozwój kompetencji, rozwój umiejętności – powiedziała Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg otwierając konferencję. – Podczas Szczytu Społecznego w Porto w 2021 roku przyjęto ambitny cel europejski – do roku 2030 odsetek osób dorosłych uczestniczących rocznie w szkoleniach ma wynieść 60%.

Pan Andres Schleicher z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawił aktualne trendy w zapotrzebowaniu na umiejętności z perspektywy globalnej. Pani Manuela Geleng z Komisji Europejskiej w swoim wystąpieniu omówiła aktualne działania i inicjatywy w obszarze uczenia się przez całe życie, w tym wynikające z przyjętych w ubiegłym roku Zaleceń Rady UE w sprawie indywidualnych rachunków szkoleniowych i mikropoświadczeń.

Uczestnicy konferencji - przedstawiciele polskiej administracji, OECD i Komisji Europejskiej, przedstawiciele świata nauki, publicznych służb zatrudnienia, parterów społecznych, a także studenci Uniwersytetu, w dyskusji skupili się między innymi na odpowiedzi na pytania: Jak identyfikować umiejętności, których potrzebujemy ? Jak przełamać bariery ograniczające gotowość społeczeństwa do kształcenia ustawicznego, np. brak czasu, brak motywacji? Jakie konkretne działania w polityce publicznej mogą być skuteczne?

Podczas dyskusji panelowej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed przypomniał, że publiczne służby zatrudnienia od lat wykorzystują  instrument monitorowania zawodów deficytowych i nadwyżkowych na polskim rynku pracy, zarówno na poziomie kraju, jak i regionów – Barometr Zawodów (https://barometrzawodow.pl).

                                                                     ***

Rok 2023 i pierwsze 4 miesiące 2024 roku będą dedykowane w UE promowaniu uczenia się przez całe życie, pod hasłem Europejskiego Roku Umiejętności.

Rok Europejski – ustalany od blisko 40 lat (aczkolwiek nie co roku) to kampania popularyzująca w Unii Europejskiej konkretny temat i mająca na celu zachęcenie obywateli i decydentów do debaty i dialogu, w poszczególnych krajach UE i między nimi. Komisja Europejska proponuje każdy kolejny temat Roku Europejskiego, a następnie jest on przyjmowany przez Parlament Europejski i rządy państw członkowskich UE. Jest to jednocześnie pewien wspólny sygnał ze strony instytucji UE i rządów członkowskich, że dany temat ma szczególne znaczenie w procesie kształtowania polityk publicznych w przyszłości.

Celem głównym Europejskiego Roku Umiejętności 2023 jest propagowanie podejścia sprzyjającego podnoszeniu kwalifikacji, tak by nikt nie pozostał w tyle podczas transformacji cyfrowej i gospodarczej. Promocja i upowszechnienie kształcenia ustawicznego sprzyjać będzie redukcji niedoborów kadrowych oraz pozwoli w dalszej perspektywie na podejmowanie lepszej jakości zatrudnienia przez coraz lepiej wykwalifikowanych pracowników w UE.

Materiały

Barometr zawodów

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}