W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Borys-Szopa na obchodach 100. rocznicy Pierwszego Powstania Śląskiego

12.08.2019

Historia poświadcza, że Górny Śląsk nie szczędził dla ojczyzny krwi, potu, ofiarnej pracy – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas uroczystej Mszy Świętej w intencji powstańców. W niedzielnych obchodach 100. rocznicy Pierwszego Powstania Śląskiego uczestniczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Minister na Śląsku

Centralnym punktem niedzielnych obchodów 100. rocznicy Pierwszego Powstania Śląskiego zorganizowanych przez Polską Grupę Górniczą była uroczysta Msza Święta z honorowymi sztandarami górniczymi, która rozpoczęła się w samo południe w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Na uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył  metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, zaproszone zostały władze państwowe, wojewódzkie oraz przedstawiciele samorządów i gmin górniczych.

– Jak poświadcza historia, Górny Śląsk nie szczędził dla Ojczyzny krwi, potu, ofiarnej pracy. I istnień ludzkich, zwęglanych na kopalnianych ołtarzach, co było i jest wyrazem patriotyzmu nie łatwych słów, lecz heroicznych czynów, a więc patriotyzmu najwyższej próby – mówił abp Wiktor Skworc.

W uroczystej Mszy Świętej, poprzedzającym ją przemarszu do Archikatedry oraz uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w Katowicach, uczestniczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Kolejnym punktem obchodów był piknik w ogrodach Kurii Metropolitalnej w Katowicach, a zakończyło je wieczorem widowisko historyczno-muzyczne pt. w „W dziewiętnastym roczku, w tym wielkim powstaniu...”.