W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Elżbieta Rafalska w Polskim Radiu 24, 20.03.2019 r.

20.03.2019

Dzięki rozszerzeniu programu „Rodzina 500+” na pierwsze dziecko ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln polskich dzieci. Odejście od kryterium dochodowego w procesie przyznawania świadczenia umożliwi udzielenie wsparcia z programu również pracującym matkom samotnie wychowującym dzieci oraz mamom dzieci niepełnosprawnych – mówiła w wywiadzie Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Minister Rodziny pytana o odejście od kryterium dochodowego w procesie składania i rozpatrywania wniosków o przyznanie świadczenia odpowiedziała, że „tych zmian jest więcej, aczkolwiek ta jest absolutnie kluczowa, taka fundamentalna”. „Dotychczasowo projekt funkcjonował w takiej części trochę socjalnej, bo był moduł oparty o kryterium dochodowe (…), a dzisiaj wszystkie dzieci, które nie skończyły osiemnastego roku życia mogą z tego świadczenia skorzystać” - tłumaczyła.

 

Wskazała, że pomoc pieniężna będzie przyznawana „w postaci dodatku wychowawczego również dzieciom umieszczanym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych”. Dodała, że dzięki zniesieniu progu dochodowego świadczenie mogą otrzymać również matki pracujące, które samotnie wychowują dzieci, a także mamy dzieci niepełnosprawnych. „Według naszych szacunków z programu po zmianach skorzysta sześć milionów osiemset tysięcy dzieci” – mówiła Minister Rafalska.

 

Świadczenia – jak tłumaczyła Minister – przyznane na wniosek opiekunów dzieci obowiązywać będą do maja 2021 roku. „Wydatki po wprowadzeniu tych zmian, od pierwszego lipca, w tym jednym półroczu tego roku wyniosą 31,5 miliarda złotych” – mówiła. Zapowiedziała, że w kolejnym roku budżetowym szacowany wydatek wyniesie „w pełnym roku budżetowym (…) 41 miliardów 200 milionów złotych”. Zaznaczyła, że wliczone w tę kwotę są również koszty „obsługi tego programu”. „Jesteśmy bogatsi o doświadczenia dotychczasowej obsługi” – mówiła podkreślając, że dużą rolę w sprawności rozpatrywania wniosków odegrało składanie dokumentów przez rodziców drogą internetową. „Ten przesył internetowy był znaczący – 48 procent wniosków wpłynęło przez internet” – powiedziała Minister.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.03.2019 11:45 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
26.03.2019 11:45 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}