W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Elżbieta Rafalska w programie „Jeden na jeden”, TVN 24, 16 czerwca 2016 r.

16.06.2016

- Minimalne wynagrodzenie musi nadążać za przeciętną pensją, by nie pogłębiało się rozwarstwienie płacowe – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

- Premier uznała, ze zaproponowany przez nas wzrost płacy minimalnej jest niewystarczający – komentowała tę decyzje minister Elżbieta Rafalska. – Decyzję podjęto po długiej i burzliwej dyskusji na Radzie Ministrów i po uwzględnieniu uwag ministerstwa finansów i ministerstwa rozwoju.

Minister przypomniała, że nie jest to najwyższa podwyżka w ostatnich latach. – W 2007 r. PiS podniosło płacę minimalną o 190 zł i nic złego na rynku pracy ani w gospodarce się nie stało – powiedziała, odnosząc się do obaw o wpływ tej decyzji na gospodarkę.

- Minimalne wynagrodzenie musi nadążać za przeciętną pensją, by nie pogłębiało się rozwarstwienie płacowe – wyjaśniała minister Rafalska. – Dla ponad 1,3 mln pracowników to bardzo dobra decyzja, która pozwoli im poprawić swoją sytuację ekonomiczną. Jeśli nie będą rosły wynagrodzenia, pracodawcy zaczną mieć kłopoty ze znalezieniem dobrych i wykwalifikowanych pracowników.

Minister Rafalska zapewniła, że skutki tej podwyżki dla rynku pracy będą uważnie monitorowane.

Waloryzacja emerytur i rent wynika ze stanu prawnego – jest przeprowadzana na podstawie wskaźnika inflacji i wzrostu wynagrodzeń. Ponieważ płace rosną, a inflacja spada, przyszłoroczna waloryzacja byłaby niska. – Rząd zagwarantował w budżecie dla jej uzupełnienia 1,6 mld zł, by uniknąć przypadków podnoszenia świadczeń o kilka złotych – mówiła minister Rafalska. Sposób, w jaki zostanie to przeprowadzone, jest jeszcze przedmiotem prac.

Minister Elżbieta Rafalska odniosła się także do wypłat świadczeń z programu „Rodzina 500 plus”. – Powodem jest różna organizacja pracy w gminach. Zapewniła także, iż gminy mają zapewnione zarówno środki finansowe na wypłaty, jak i na obsługę. Przypomniała, że urzędy marszałkowskie nie wypłacają świadczeń, zatem powinny realizować swoje zadania tak, jak pozostałe z dziedziny koordynacji świadczeń rodzinnych. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.11.2018 09:11 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
07.11.2018 09:11 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}