W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Elżbieta Rafalska w Radiu Zachód, 4 lutego 2019 r.

04.02.2019

Podczas wywiadu poruszono sprawę spełnienia warunków by Akademia im. Jakub Paradyża z Gorzowie Wielkopolskim mogła stać się pełnoprawną Akademią.

„Między ustawowym utworzeniem Akademii im. Jakuba z Paradyża minęło trochę czasu i zmieniły się uwarunkowania ustawowe, bo weszła nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i ona trochę zmieniła sytuację, również Akademii im. Jakuba z Paradyża. Trzeba pamiętać, że żeby zachować ten status to trzeba mieć kategorię B+. Mam takie informacje z uczelni. Wysokie też notowania otrzymała nasza uczelnia 80 pkt za wydawnictwa, a więc to jest ta kategoria, w której uczelnia jest oceniana. Można powiedzieć, że to jest trochę bliżej tej wyższej kategorii. Uruchamia też nowe kierunki i jednym z nich to jest kryminologia stosowana. Drugi inżynieria bezpieczeństwa. Sytuacja finansowa jest w miarę stabilna. Moje działania jako Ministra nie załatwią i nie zastąpią tego, co należy do kadry naukowo-dydaktycznej, a więc rozwój, badania. I myślę, że to jest też realizowane. Dla mnie nie bez znaczenia jest też fakt czy dwie uczelnie, myślę tu o zamiejscowym Wydziale Akademii Wychowania Fizycznego albo o macierzystej uczelni poznańskim AWF-ie. Razem z naszą Gorzowską Akademią prowadzą jeszcze rozmowy, bo nie jest żadną tajemnicą, że na tym niewielkim rynku Gorzowskim miejsca dla dwóch uczelni, jeszcze prywatnych jest mało – nie mamy tylu studentów. Na Akademii studiuje gdzieś około 2,5 tys. studentów. Na zamiejscowym wydziale, ok 600/700 osób, czy koło tysiąca. Może mniej. Wiec najlepiej, jakby się skonsolidowały te uczelnie, ale musi tu być dobra współpraca. Musi być wola. I to nie jest już rola dla mnie tylko rola dla Rektorów Uczelni” – wyjaśniała Minister Rafalska.

Minister Elżbieta Rafalska przedstawiła także główne założenia przyjętej przez Senat dnia 1 lutego ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym Mama 4+: „Czekamy na podpis Pana Prezydenta. Myślę, że to się odbędzie bez zbędnej zwłoki. I od 1 marca będzie można w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bądź w KRUS-ie składać wnioski, następnie wtedy będą wydawane decyzje Prezesa KRUS-u, Prezesa ZUS, dalej będą wypłacane świadczenia, jeżeli osoby spełnią określone wymagania” - poinformowała. Świadczenie przysługuje tylko i wyłącznie wtedy, gdy kobieta skończymy 60 lat, a więc osiągnie wiek emerytalny kobiety i wychowa co najmniej 4 dzieci. W przypadku mężczyzn, w określonych sytuacjach, warunkiem jest osiągnięcie wieku 65 lat i nie posiadania innego własnego źródła dochodu. „Myślę, że po raz pierwszy nasz rząd docenił pracę mam. Mama to zawód. To też bardzo często utrudniony dostęp do pracy, ograniczenie, ale też brak czasami możliwości podjęcia zatrudnienia, bo dzieci nam chorują, wymagają opieki” – dodała Minister. „Mówimy o Mamach4+. A tak naprawdę może być Mama7+ i 10+, bo dzisiaj z tego świadczenia uzupełniającego skorzystają kobiety, roczniki 59 i wcześniejsze. Sporo też kobiet urodzonych przed 49 rokiem, kiedy to nie było żadnych promacierzyńskich rozwiązań systemowych.” –zakończyła.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.02.2019 14:45 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
06.02.2019 14:45 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}