W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Elżbieta Rafalska w „Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu 1, 28.02.2019 r.

28.02.2019

Prowadzimy prawdziwą politykę rodzinną, a nie socjalną – mówiła w „Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu 1 minister Elżbieta Rafalska. Rozmowa dotyczyła też „nowej piątki PiS”, czyli m.in. świadczenia „500+” na każde dziecko i „trzynastki” dla emerytów i rencistów, oraz sytuacji osób niepełnosprawnych.

„Nowa piątka PiS” to m.in. rozszerzenie programu „Rodzina 500+” już na pierwsze dziecko, wypłata „trzynastki”, czyli trzynastej emerytury i renty w wysokości 1100 zł, obniżenie podatku PIT, zwolnienie z podatku młodych do 26 r. życia oraz przywrócenie połączeń autobusowych.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska w studiu „Sygnałów Dnia” w Polskim Radiu 1 wyjaśniła, że świadczenie przysługiwać będzie na każde dziecko – niezależnie od tego, „czy to jest ta definicja pierwszego dziecka w rodzinie, czy to jest jedyne dziecko w rodzinie”. Pieniądze na pierwsze dziecko rodziny mają otrzymywać od 1 lipca br., co ważne – po złożeniu wniosku. Termin, w jakim należy to zrobić, zostanie przedstawiony po zakończeniu prac nad ustawą. Pieniądze nie będą wypłacane automatycznie – chociaż świadczenie obejmuje każde dziecko – ponieważ, jak mówi minister, „jednak są wyłączenia z tego programu”. – One dotyczą dzieci mieszkających poza granicą, dziecko nie może mieć więcej niż 18 lat. Jakiś rygoryzm musi tu zostać zachowany – wskazała szefowa resortu rodziny.
Minister Elżbieta Rafalska odniosła się też do danych demograficznych, z których wynika, że liczba urodzonych pierwszych dzieci spada oraz zarzutu, że „500+” nie jest na każde dziecko. – Poprawa sytuacji materialnej rodziny jest ważna z punktu widzenia podejmowania decyzji o większej liczbie dzieci – mówiła minister. Dodała, że „ten impuls też może być zaadresowany do kobiet, które dopiero podejmują decyzję o rodzicielstwie”. Podkreśliła również, że w Polsce rośnie wielodzietność – rodzi się więcej drugich i trzecich dzieci.
W odpowiedzi na zarzut, że taką samą kwotę w ramach programu „Rodzina 500+” otrzymają rodziny zamożne i biedniejsze, minister stwierdziła: „Prowadzimy prawdziwą politykę rodzinną, w której świadczenia adresowane są do wszystkich rodzin, a nie socjalną. (…) Rodziny znajdujące się w trudniejszej sytuacji mają dostęp do świadczeń rodzinnych, które są  ograniczone kryterium dochodowym, albo jeszcze ze świadczeń z pomocy społecznej”. Co ciekawe, rodzin korzystających z pomocy społecznej jest dzisiaj o 20 proc. mniej niż w momencie, gdy wprowadzano świadczenie.
Rozmowa w Polskim Radiu 1 dotyczyła też m.in. trzynastej emerytury. Jak podkreśliła minister, otrzymają ją nie tylko emeryci, osoby pobierające świadczenia przedemerytalne, ale również renciści socjalni. Jak zaznaczyła, aby były one wypłacane do 1 maja, konieczne jest wprowadzenie zmian w systemie ZUS. – Ustawa musi być w miarę szybko procedowana, tak, żeby była przyjęta, powiedzmy, na początku kwietnia – mówiła szefowa MRPiPS.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
01.03.2019 10:17 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
01.03.2019 10:17 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}