W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Elżbieta Rafalska w TVP3 Gorzów, 25.02.2019r.

25.02.2019

Dzięki poprawiającej się sytuacji budżetowej państwa możemy m.in. rozszerzyć program „Rodzina 500+” także na każde pierwsze dziecko – mówiła w wywiadzie Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wprowadzone zostanie również świadczenie uzupełniające „Mama 4+” oraz wypłata trzynastej emerytury.

Minister Rafalska pytana przez dziennikarza dlaczego program „Rodzina 500+” został rozszerzony na każde pierwsze dziecko dopiero po trzech latach rządu Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniła, że była to kwestia związana z budżetem państwa. „Program funkcjonuje już trzy lata - w 2016 roku wtedy przejmując budżet przygotowany przez poprzedników musieliśmy zabezpieczyć w nim 17 miliardów złotych na uruchomienie programu Rodzina 500 plus, świadczenia wychowawczego” - mówiła. „Mówiliśmy od samego początku, że ten program, który w skali jednego roku kosztował ponad 22-23 miliardy złotych jest programem kosztownym o dużej stopie zwrotu” – tłumaczyła. Zaznaczyła również, że „nie w każdym momencie” rządów Prawa i Sprawiedliwości było możliwe finansowanie rozszerzenia programu na pierwsze dziecko. „Proszę pamiętać, że też trochę inne były realia również gospodarcze w 2016 roku i ta sytuacja jest też zmienną, ale jest sytuacją poprawiającą się z punktu widzenia budżetu państwa” – wyjaśniała Minister. Tłumaczyła, że na możliwość realizacji zapowiedzi tzw. „Piątki Jarosława Kaczyńskiego” wpływa również stale poprawiająca się sytuacja na rynku pracy. Minister poinformowała, że finansowanie programu „również na pierwsze dziecko to jest około 40 miliardów złotych”. „Możliwości budżetu najlepiej zna Minister Finansów pani Teresa Czerwińska. Te propozycje, które przedstawił pan Prezes PiS Jarosław Kaczyński muszą być i są wiarygodne” – podkreśliła.

Minister Rodziny przypomniała, że świadczenie „Rodzina 500+” w niektórych przypadkach było przyznawane także na pierwsze dziecko. Jak mówiła: „Na pierwsze dziecko do tej pory ten program również przysługiwał tylko po spełnieniu testu dochodowego”. Zgodnie z zapowiedzią podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” zostanie rozszerzone bez konieczności spełnienia kryterium dochodowego na każde pierwsze dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Minister Rodziny zapewniła również, że „jeżeli Prawo i Sprawiedliwość będzie kolejną kadencję rządziła to jest absolutna, stuprocentowa gwarancja kontynuacji tego programu”. „Nasze rozwiązania zmierzają do tego, żeby były rozwiązaniami trwałymi” – dodała. Przypomniała, że jest to „rozwiązanie ustawowe, a ustawy nie obowiązują w jednym roku tylko są pisane na lata”.

Podczas wywiadu Minister Rodziny była pytana również o wprowadzoną przez MRPiPS wypłatę trzynastej emerytury. Elżbieta Rafalska mówiła, że świadczenie będzie wypłacane od pierwszego maja, a dodatkowo od pierwszego marca przeprowadzona zostanie waloryzacja rent i emerytur „z gwarantowaną kwotą podwyżki 70 złotych, która obejmie 74 procent wszystkich emerytów i rencistów”. Przypomniała także o wprowadzonym w tym roku świadczeniu uzupełniającym „Mama 4+”. „Od pierwszego marca w ZUS i KRUS możemy składać wnioski o emerytury matczyne. Ta informacja jest bardzo ważna dlatego, że ta grupa nie jest bardzo liczna a osoby muszą wiedzieć, że to uzupełniające świadczenie 1100 złotych dostaną tylko po złożeniu wniosku” - mówiła.

Pytana o korzyści, jakie płyną z zapowiedzianego podczas konwencji PiS obniżenia podatku PIT oraz zwolnienia z podatku młodych do 26 r. życia Minister Rafalska odpowiedziała, że jej zdaniem jest to „bardzo dobra propozycja dla osób młodych”. Tłumaczyła, że rynek pracy potrzebuje pracowników a zwolnienie z podatku może zachęcić młode osoby do podjęcia pracy. „To jest coś, co może zachęcić potencjalnych pracowników do tego, żeby nie wyjeżdżać do pracy za granicę, może zachęcić tych młodych, którzy wyjechali do tego, żeby wrócić, może pomóc ograniczyć szarą strefę i może zachęcać do tego, żeby łączyć naukę z pracą albo dodatkowo pracować” – mówiła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.03.2019 10:09 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
06.03.2019 10:09 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}