W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Maląg: młodzi ludzie zdają egzamin z solidarności międzypokoleniowej

22.11.2020

Zrównoważony rozwój, wyzwania klimatyczne, zdalne nauczanie ale też polityka młodzieżowa czy wpływ pandemii na proces cyfryzacji biznesu i naszego życia codziennego. To tematy tegorocznego Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”. Gościem specjalnym Forum była w niedziele minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Marlena Maląg

Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości” jest wydarzeniem skierowanym do młodych ludzi zaangażowanych w działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i kształtowania postaw patriotycznych. W tym roku – ze względu na pandemię – wydarzenie odbyło się w formule zdalnej. Uczestnicy forum rozmawiali m.in. wyzwaniach klimatycznych czy wpływie pandemii na proces cyfryzacji biznesu i naszego życia codziennego.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Forum była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W swoim niedzielnym wystąpieniu minister Maląg poruszyła wątek Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów i zaangażowaniu młodych ludzi w inicjatywę.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Przypomnijmy, w ramach Korpusu – którego koordynatorem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – uruchomiona została dedykowana infolinia dla seniorów. Osoby starsze mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, jednak ze względu na pandemię zostało to uniemożliwione. Zakupy spożywcze czy środki higieniczne dostarczają seniorom pracownicy ośrodków pomocy społecznej przy wsparciu żołnierzy wojsk terytorialnych, harcerzy czy wolontariuszy.

Dla osób, które chciałyby włączyć się w akcje pomocy uruchomiona została strona internetowa www.wspierajseniora.pl, gdzie można zgłosić się jako wolontariusz.

Korpus działa już ponad miesiąc. Przyłączyło się do niego ponad 10 tys. wolontariuszy i ponad 150 organizacji młodzieżowych, które chcą pomagać osobom starszym, które, w tym trudnym czasie, zdają egzamin z solidarności międzypokoleniowej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Egzamin z solidarności międzypokoleniowej

Zdaniem Marleny Maląg, Korpus nie przez przypadek podkreśla znaczenie solidarności, podkreśla znacznie wspólnego działania i korzyści z tego płynące.

Młodzi ludzie udowadniają, że są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Ich zaangażowanie w pomoc seniorom to dowód ich dbałości o dobro wspólne. Postawa młodych ludzi pokazuje siłę tradycyjnego modelu wychowania, siłę wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Siłę solidarności międzypokoleniowej – mówi Marlena Maląg.

Forum Wspólnie dla Przyszłości

W tym roku odbyła się już szósta edycja Forum. Jego głównym organizatorem jest “Fundacja Służba Niepodległej”, zaś współorganizatorami organizacje takie jak: Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, Studenci dla Rzeczypospolitej, Młodzi dla Polski, KoLiber Warszawa, Fundacja Sapere Aude, patronat nad wydarzeniem objęła Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem.