W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Maląg na uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego i Dożynek

15.08.2022

Minister Marlena Maląg odsłoniła pamiątkową tablicę poświęconą Rodzinie Agnieszki i Walentego Kamińskich w Ostrowie Wielkopolskim, wzięła udział w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego w Pleszewie oraz uczestniczyła w Dożynkach Parafialnych w Wierzbnie.

Kolaż zdjęć uroczystości z udziałem minister Marleny Maląg

Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, obchodziliśmy 15 sierpnia. Z tej okazji w całej Polsce odbyło się wiele uroczystości. Minister Marlena Maląg uczestniczyła w organizowanych w Wielkopolsce.

Patriotyczna rodzina Kamińskich

Minister Maląg odsłoniła w Ostrowie Wielkopolskim pamiątkową tablicę, poświęconą Rodzinie Agnieszki i Walentego Kamińskich. Upamiętniono na niej powstańca wielkopolskiego Walentego Kamińskiego, ppłka Jana Kamińskiego ps. Franek, oficera Wojska Polskiego, p.o. szefa sztabu Okręgu Poznańskiego Armii Krajowej oraz powstańca warszawskiego ppor. Tadeusza Kamińskiego ps. Olek, , dowódcę plutonu w batalionie AK „Parasol” –  którzy oddali życie walcząc za Polskę i ppłka pilota Władysława Kamińskiego, walczącego w bitwie o Anglię w Dywizjonach myśliwskich 303 i 302.

Inicjatorem tego wydarzenia było Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne z potomkami Rodziny Agnieszki i Walentego Kamińskich we współpracy z władzami miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Jako Wielkopolanka i minister polskiego rządu – składam na Wasze ręce serdeczne podziękowania. Niech pamięć o Rodzinie Kamińskich nie zgaśnie, a kolejne pokolenia poznają swoich lokalnych bohaterów – powiedziała minister Maląg, składając przed tablica wiązankę kwiatów.

Rocznica w Pułku Batorego

Również w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się uroczystości rocznicowe oraz z okazji powstania 204. Ochotniczego Pułku Ułanów, obecnie 27 Pułku Zmechanizowanego im. Króla Stefana Batorego.

Podczas wystąpienia minister Marlena Maląg podkreśliła, że inwestycja w obronność – inwestycja w bezpieczeństwo państwa i jego obywateli – to nasz obowiązek, zaś dobrze wyposażona, dofinansowana armia to absolutna konieczność.

Armia to nie tylko sprzęt, to przede wszystkim ludzie. To dzielni żołnierze, którzy w chwili zagrożenia dla państwa, dla polskich granic – gotowi są stanąć w obronie ludności. Bądźmy dumni z polskiej historii, wyrażajmy tę dumę głośno. Bądźmy także dumni z tych, którzy kultywując tradycję naszych przodków, noszą dzisiaj polski mundur – mówiła minister Maląg.

Święto Wojska Polskiego w Pleszewie

W Pleszewie minister Maląg wzięła udział w uroczystościach z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego, połączonych z piknikiem wojskowym „Zostań Żołnierzem”.

Podczas nich powiedziała o żołnierzach, że kontynuują piękne tradycje, z dumą noszą mundur i doskonale wiedzą, z jaką odpowiedzialnością wiąże się ich misja. Podkreśliła, że w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą, dzisiaj powinniśmy szczególnie doceniać ich służbę oraz wyrażać uznanie i wdzięczność, że w chwili zagrożenia są gotowi ryzykować własnym życiem, by bronić nas wszystkich.

Minister Maląg odczytała też list od wicepremiera, ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Napisał w nim: Tamte wydarzenia przypominają, że troska o obronność nie jest kwestią wyboru, tylko stałym i trwałym obowiązkiem. (…) W dniu naszego wspólnego Święta dziękuję Wam – żołnierzom Wojska Polskiego za codzienną służbę, za to, że dobro Ojczyzny i bezpieczeństwo współobywateli stawiacie ponad własny komfort i wygodę.

Dożynki Parafialne w Wierzbnie

Tradycyjne święto plonów odbyło się w Wierzbnie. Goszcząca na nim minister Marlena Maląg otrzymała od rolników chleb dożynkowy. Dziękując, przypomniała, że ciężka praca rolników zapewnia nam żywność, ale równocześnie mieszkańcy wsi kultywują nasze piękne zwyczaje. – Polska wieś to nasze wspólne dziedzictwo – dziedzictwo narodowe, o które powinniśmy dbać i je pielęgnować – mówiła minister Maląg.

Odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym pisał: Sprawy mieszkańców polskiej wsi są dla rządu Zjednoczonej Prawicy absolutnym priorytetem (...) Dążymy do tego, by poziom życia polskiej wsi nie odstawał od poziomu życia polskich miast. Realizując kolejne programy inwestycji w drogi, kanalizację, szkoły i wiele innych z obszaru infrastruktury, krok po kroku budujemy kraj, w którym wszyscy jego mieszkańcy będą mogli cieszyć się owocami rozwoju.

Dożynkom towarzyszyło przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej „Miasteczko 500+”, ze strefą malucha z niespodziankami dla najmłodszych oraz punktem informacyjnym dla ich rodziców.

{"register":{"columns":[]}}