W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Maląg o ochronie dla odbiorców gazu: Zadbaliśmy o placówki z zakresu polityki społecznej

14.01.2022

Podmioty realizujące zadania z zakresu użyteczności publicznej zostaną objęte ochroną taryfową i będą płaciły za gaz według takich stawek, jak odbiorcy indywidualni. 13 stycznia 2022 roku Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

Minister Rodziny, Marlena Maląg

Ustawa powstała, by chronić odbiorców gazu ziemnego najbardziej narażonych na skutki wzrostu cen. Jako ministerstwo zadbaliśmy, by  w katalogu objętych ochroną instytucji uwzględniono te odgrywające istotną rolę w realizacji zadań z zakresu polityki społecznej. Cieszymy się, że dzięki rozwiązaniom zawartym w Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 Polacy mniej dotkliwie odczują zaburzenia na rynkach energetycznych i gazowych - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Zgodnie z ustawą, do końca 2023 r. ochroną taryfową objęte zostaną m.in.:

·    jednostki organizacyjne pomocy społecznej 
·    noclegownie i ogrzewalnie 
·    jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej 
·    podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce, a także dzienne opiekunki
·    organizacje pozarządowe
·    placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku
·    rodzinne domy pomocy i mieszkania chronione
·    centra integracji społecznej
·    kluby integracji społecznej
·    spółdzielnie socjalne
·    podmioty zajmujące się warsztatami terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej

Jednocześnie, ceny paliw gazowych dla klientów taryfowych zostaną zamrożone do końca 2022. 
 
Rząd chce też zagwarantować ochronę taryfową wszystkim mieszkańcom spółdzielni oraz wspólnot – także w przypadku, gdy spółdzielnia lub wspólnota dotychczas nie wystąpiła o objęcie ich taką ochroną. Dla sprzedawców gazu, którzy prowadzą sprzedaż do odbiorców taryfowych, przygotowano system rekompensat na poziomie ok. 10 mld zł. 

W ramach kompleksowej walki z inflacją w czwartek Sejm uchwalił także nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. Ustawa jest elementem tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 i ma wejść w życie 1 lutego br.

Dobro obywateli jest dla nas najważniejsze. Dlatego robimy wszystko, aby chronić Polaków przed skutkami inflacji. Zależy nam, aby jak najmniej odczuli ją w swoich portfelach - podsumowała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

{"register":{"columns":[]}}