W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Maląg: Powiatowe urzędy pracy są gotowe do pomocy rolnikom

21.05.2020

Epidemia koronawirusa dotknęła praktycznie każdej dziedziny życia społecznego i gospodarczego – również rolnictwa. To branża, w której brakuje dzisiaj pracowników sezonowych. – Powiatowe urzędy pracy są gotowe do pomocy rolnikom. W 340 urzędach pracuje profesjonalnie przygotowana kadra, to prawie 4,1 tys. pośredników pracy, którzy są gotowi nieść wszelką pomoc rolnikom w znalezieniu rąk do pracy – mówiła podczas konferencji prasowej minister Marlena Maląg.

briefing minister Maląg i ministra Rolnictwa

Tematem wspólnej konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim byli pracownicy sezonowi w rolnictwie.

Gospodarstwa rolnicze potrzebują rąk do pracy. Każda forma wsparcia jest cenna, bo ratuje nie tylko kolejne miejsca pracy, ale sprawia, że nie zmarnuje się praca setek tysięcy właścicieli gospodarstw. Przyjęte przez Rząd przy współpracy z ministerstwem rodziny rozwiązania w okresie pandemii w zakresie pracy cudzoziemców wychodzą naprzeciw obecnym wyzwaniom.  Pozwalają przedłużyć ważność dokumentów dotyczących pobytu i pracy cudzoziemców, czy wykonywać pracę sezonową cudzoziemcom mającym już obecnie prawo do pracy w Polsce. Przepisy pozwalają także nie brać pod uwagę zmian warunków pracy, jeśli wynikają one z pakietów pomocowych dla gospodarki opracowanych przez Rząd.

Powiatowe urzędy pracy gotowe do pomocy rolnikom

Minister Marlena Maląg poinformowała, że powiatowe urzędy pracy mogą wesprzeć rolników i pomóc im w znalezieniu pracowników sezonowych.

– Powiatowe urzędy pracy są gotowe do pomocy rolnikom. W 340 urzędach pracuje profesjonalnie przygotowana kadra, to prawie 4,1 tys. pośredników pracy. Są gotowi nieść wszelką pomoc rolnikom w znalezieniu rąk do pracy – mówiła podczas konferencji minister Maląg.

Jak dodała, „jesteśmy gotowi, aby wesprzeć wszystkie osoby poszukujące pracy, aby ręce do pracy w rolnictwie się znalazły”.

– Dzisiaj wszyscy jesteśmy zmobilizowani. Powiatowe urzędy pracy, agencje zatrudnienia, aby przede wszystkim pomóc polskim rolnikom. Naszym priorytetem jest ochrona miejsc pracy – zapewniła minister.