W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Maląg uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

22.09.2022

Minister Marlena Maląg wzięła udział w odbywającym się w Zakopanem posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Związkowcy rozmawiali z przedstawicielami rządu m.in. o wsparciu dla przedsiębiorstw energochłonnych.

posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

Dziękuję za to, że mogliśmy się spotkać. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego jest nastawiony na dialog. Dialog ze stroną społeczną, z „Solidarnością”, jest dla nas wyjątkowo ważny. Często są to bardzo trudne rozmowy, ale jednocześnie bardzo konstruktywne, które przede wszystkim na celu mają to, by Polska była państwem intensywnie się rozwijającym, nowoczesnym, troszczącym się o Polaków – mówiła minister Marlena Maląg podczas posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

W posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność uczestniczyli również m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

 Wsparcie w trudnych czasach

W przyszłym roku zastosowany zostanie mechanizm podwójnej waloryzacji płacy minimalnej, aby zabezpieczyć przed skutkami wzrostu cen pracowników o najniższych dochodach.  W lipcu przyszłego roku minimalna pensja będzie o 590 zł wyższa niż w 2022 roku. To wzrost o 19,6 proc.

- Rząd Zjednoczonej Prawicy wspiera pracowników - podkreśliła minister Maląg. – Wspieramy też rodziny: mimo trudnej sytuacji wszystkie świadczenia społeczne – poczynając od programu „Rodzina 500+”, aż po wprowadzony w tym roku Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – będą w pełni realizowane. Tak samo dbamy o seniorów. 13. emerytura jest już wprowadzona na stałe, zakończyliśmy wypłaty 14. emerytury, wysoko waloryzujemy świadczenia.

Interwencja państwa

Minister Maląg przypomniała, że potężna interwencja państwa podczas walki ze skutkami pandemii COVID-19, sięgająca 250 miliardów złotych, pozwoliła na utrzymanie stabilnej sytuacji na rynku pracy i historycznie najniższe bezrobocie. – Obecnie też podejmujemy konkretne działania, wiążące się z branżami energochłonnymi. Konkretne rozwiązania zaproponowane przez rząd pomogą i przedsiębiorstwom i indywidualnym odbiorcom – deklarowała minister.

{"register":{"columns":[]}}