W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Maląg w Wielkopolsce. 3 mln zł na aktywizację seniorów w regionie

18.06.2020

Prawie 3 mln zł na realizację 25 projektów w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 trafi w tym roku do województwa wielkopolskiego. W czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odwiedziła m.in. Margonin, gdzie wręczyła promesę Fundacji Rozwój Zbyszewic, która otrzymała dofinansowanie z programu.

Spotkanie w Margoninie

Podczas czwartkowej wizyty w województwie wielkopolskim minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odwiedziła m.in. Margonin i Rogoźno, gdzie mówiła o wsparciu dla przedsiębiorców, programach społecznych oraz o Rządowym Programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

– W tym roku z terenu województwa wielkopolskiego wsparcie finansowe w ramach programu ASOS otrzymało 25 projektów na kwotę 2,7 mln zł. Projekty te obejmują swoimi działaniami prawie 5 tys. osób starszych, w tym 400 z niepełnosprawnością – mówiła podczas wizyty w Margoninie minister Marlena Maląg.

To m.in. zajęcia edukacyjne z różnych dziedzin, zajęcia w obszarze kultury i sztuki, promujące aktywność fizyczną osób starszych oraz aktywność turystyczno-rekreacyjną, budowanie sieci społecznych, w tym wolontariat wewnątrz i międzypokoleniowy. To także rozszerzanie dostępności do usług społecznych m.in. opiekuńczych, kulturalnych czy edukacyjnych.

W trakcie spotkania szefowa resortu rodziny wręczyła promesę Fundacji Rozwój Zbyszewic, która otrzymała dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. To 170 tys. zł na realizację projektu „Aktywny senior bogactwem społeczeństwa”.

Minister Maląg mówiąc o programach społecznych poinformowała, że w ramach sztandarowego programu „Rodzina 500+” do polskich rodzin trafiło ponad 110 mld zł. Przypomniała też, że od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie „Dobry start” drogą elektroniczną.

W latach 2016-2019 z projektów ASOS skorzystało blisko 9 tys. seniorów z Wielkopolski

– Od 2016 do 2019 roku na terenie województwa wielkopolskiego zrealizowano 58 projektów na blisko 6 mln zł. Finansowane ze środków ASOS projekty objęły swoimi działaniami blisko 9 tys. osób starszych. Wśród nich było ok. 1 150 osób z niepełnosprawnością. Liczby te pokazują, jak ważne i potrzebne jest wspieranie aktywności seniorów, włączanie ich w życie lokalnej społeczności, integracja wewnątrz i międzypokoleniowa – wskazała minister Marlena Maląg.

300 mln zł na aktywizację seniorów w całej Polsce

W ramach tegorocznej edycji programu ASOS dofinansowanie obejmie ponad 300 projektów na łączną kwotę blisko 38 mln zł.

W sumie w latach 2016-2019 w całej Polsce w ramach programu ASOS sfinansowanych zostało ponad 1400 projektów, z których skorzystało prawie 573,5 tys. osób – w tym 38,5 tys. osób z niepełnosprawnościami.