W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Maląg w Żyrardowie i Sochaczewie o programach społecznych, tarczy antykryzysowej i aktywizacji seniorów

30.06.2020

We wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odwiedziła Żyrardów, gdzie wręczyła promesę na realizację projektu „Pozytywni seniorzy w sieci” w ramach tegorocznej edycji Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Spotkanie było również okazją do podsumowania realizację programów społecznych. Z kolei w trakcie wizyty w Sochaczewie minister mówiła o wsparciu dla firm z tarczy antykryzysowej.

Zyrardów - wystapienie minister Marleny Maląg

W ramach programu ASOS dofinansowywane są wszelkiego rodzaju inicjatywy m.in. zajęcia edukacyjne, artystyczne, sportowe, warsztaty zdobywania nowych umiejętności, które służą podnoszeniu jakości życia seniorów. W całej Polsce w ramach tegorocznej edycji programu ASOS dofinansowanych zostanie ponad 300 projektów na łączną kwotę niemal 38 mln zł.

W tym roku w całym województwie mazowieckim dofinansowane zostaną 34 projekty na łączną kwotę ponad 4,8 mln zł.

200 tys. zł na projekt aktywizujący seniorów

Jednym z projektów dofinansowanych w ramach tegorocznej edycji programu ASOS jest projekt „Pozytywni seniorzy w Sieci”, czyli wspólna inicjatywa Mariańskiego Ruchu Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych oraz Kuźni Inicjatyw „Wiskitki.org”. Dofinansowanie do tego projektu, który obejmie swoimi działaniami 300 osób, w tym 10 z niepełnosprawnością, to niemal 200 tysięcy złotych.

Podczas wtorkowej wizyty w Żyrardowie minister Maląg wręczyła przedstawicielom organizacji promesę na realizację projektu. – Ten program to niezwykle ważny punkt w naszej polityce senioralnej – mówiła minister Maląg.

Ważne wsparcie dla rodzin

Wizyta w Żyrardowie była również okazją do podsumowania kluczowych programów społecznych. Wśród najważniejszych minister Marlena Maląg wymieniła „Rodzinę 500 Plus”, które oceniła jako niezwykle ważne wsparcie dla polskich rodzin, szczególnie w dobie epidemii koronowirusa. - Wypłaciliśmy już 114 mld zł od początku trwania programu – poinformowała.

Minister Maląg wymieniła również program „Mama 4 Plus”, które określiła, jako podziękowanie dla rodziców, którzy wychowali więcej niż czworo dzieci. Otrzymują wsparcie finansowe w wysokości do kwoty minimalnej emerytury. Minister przypomniała również o trzynastej emeryturze, która jest ustawowo zapewnionym świadczeniem, wypłacanym rokrocznie. - Po raz pierwszy wypłacone w 2019 roku, dziś wspiera blisko 9,8 mln emerytów i rencistów – powiedziała.

Pomoc dla rodzin, ale tez dla firm

Popołudniu minister Marlena Maląg odbyła wizytę w firmie transportowej Cezarego Kaweckiego, która otrzymała wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Jak poinformowała, tarcza antykryzysowa to już 100 mld zł przekazanego wsparcia na rzecz uratowanych blisko 5 mln miejsc pracy.

– Obserwujemy, jak tarcza antykryzysowa działa wobec dynamicznej sytuacji na rynku pracy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników, którzy w wyniku skutków epidemii stracili uruchomiliśmy z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy dodatek solidarnościowy – mówiła minister. – Kolejnym wsparciem dla polskich rodzin będzie bon turystyczny. Poza wsparciem dla rodzin będzie to dodatkowa pomoc dla branży turystycznej – dodała.