W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Marlena Maląg w Polskim Radiu, 15.01.2020 r

15.01.2020

Program ASOS, Senior Plus, Mama 4 Plus, minimalna emerytura, 13. oraz 14. Emerytura – to programy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspierające seniorów. Opowiedziała o nich w Jedynce Polskiego Radia Minister Marlena Maląg.

W ramach tzw. „13. Emerytury” emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie, które będzie „wypłacane rok do roku w miesiącu kwietniu (…) na poziomie minimalnej emerytury, czyli 1200 złotych brutto” – tłumaczyła w wywiadzie Minister Rodziny. Zaznaczyła, że świadczenie otrzymają zarówno emeryci „ZUS-owi, KRUS-owi, ale także mundurówka”. Dodała, że na program zostało przewidziane prawie 12 miliardów złotych. Podkreśliła, że aby otrzymać świadczenie nie trzeba wypełniać żadnych wniosków. Wyjaśniła również, że świadczenie nie będzie podlegało zajęciom komorniczym.

 

Pytana o „czternastą emeryturę” Minister odpowiedziała, że  „projekt jest szykowany”. „Zgłosiliśmy już ten projekt do prac rządu” – dodała.

 

Minister Maląg przypomniała również o waloryzacji kwotowo-procentowej świadczeń dla wszystkich emerytów, dzięki której emerytury i renty wzrosną. „Przede wszystkim to jest troska o tych emerytów, którzy mają niższe emerytury i renty, a takich emerytów w kraju mamy ponad 6 milionów 200 tysięcy osób, które pobierają emerytury niższe niż 2160 zł” - mówiła.

 

Kolejnym wsparciem będzie minimalna emerytura i renta dla osób o całkowitej niezdolności do pracy, która wyniesie 1200 zł. od 1 marca 2020 r. Podniesiony został również próg dochodowy przy świadczeniach dla osób niesamodzielnych. W ubiegłym roku próg wynosił „1600 złotych i jeżeli podnosimy minimalną emeryturę, spowodowałoby to, że te osoby mogą dostać niższe świadczenie” – powiedziała Minister. Z tego powodu – jak tłumaczyła – próg został podniesiony do 1700 złotych, aby świadczenia na tym poziomie jak w roku 2019 również teraz mogły być wypłacane.

 

Szefowa MRPiPS wspomniała również o programie „Senior Plus”, którego budżet na rok 2020 wynosi „80 milionów złotych”. Dzięki programowi powstają Dzienne Domy i Kluby Seniora, oferujące osobom starszym m.in. zajęcia kulturalne, rekreacyjne, czy krajoznawcze. „Program jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego, które tworzą te Domy, Kluby Seniora. (…) na końcu roku 2018 mieliśmy na terenie naszego kraju około 500 Domów i Klubów Seniora, a na końcu roku 2019 już mamy ich około 800” – dodała Minister.

 

Seniorzy mogą skorzystać również z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W ramach programu prowadzonych było ponad 1400 projektów, w których uczestniczyło ponad 600 tysięcy osób. Minister przypomniała, że „do 31 stycznia trwa nabór dla ASOS-a na rok 2020”.

 

Jednostki samorządu terytorialnego mogą również ubiegać się o środki na organizowanie opieki dla osób starszych w ramach programu „Opieka 75+”. „Program ten był adresowany do tej pory do miejscowości mniejszych, takich do 60 tysięcy mieszkańców, teraz pracujemy nad nowymi kryteriami na rok 2020” – zapowiedziała Minister Maląg.

 

Emerytki, które wychowywały co najmniej czwórkę dzieci mogą również starać się o świadczenie z programu „Mama 4+”. Minister Rodziny tłumaczyła, że jest to forma podziękowania dla rodziców, którzy wychowując czworo lub więcej dzieci, nie mogli podjąć pracy zawodowej. „To właśnie nasza polityka prorodzinna, czyli przede wszystkim inwestowanie w rodziny z małymi dziećmi, ale także podziękowanie właśnie tym rodzicom, którzy wychowali dzieci” – mówiła Minister Maląg.

{"register":{"columns":[]}}