W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Marlena Maląg w „Sygnałach dnia” w Polskim Radiu 1, 5.12.2019 r.

05.12.2019

„Pieniądze na 13. emerytury są i będą. Pracujemy nad ustawą, która będzie gwarantowała to dodatkowe świadczenie. Pieniądze na wypłatę tych środków są zabezpieczone. Polski rząd troszczy się o emerytów i rencistów.” – poinformowała Marlena Maląg.

„Ostatnie cztery lata to dobry czas dla Polski, dla polskich rodzin. Programy: „Rodzina 500+”, „Dobry Start”, „Maluch+”, pokazały, że rząd wspiera rodziny, przywraca im godność. Pan Premier w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zwrócił uwagę na tzw. pułapkę demograficzną. Musimy spojrzeć szerzej i dalej na demografię w Polsce: na dzietność, na zastępowalność pokoleń. Program „Rodzina 500+” spełnił swoją rolę. Natomiast spada liczba kobiet w wieku rozrodczym. W 2017 r. wskaźnik dzietności wzrósł do 1,45 – idziemy w dobrym kierunku, musimy pokazywać rozwiązania kompleksowe. Pełnomocnik Rządu ds. Demografii będzie miał za zadanie opracowanie strategii demograficznej kraju. Przede wszystkim chodzi o to, by zbadać, co potrzeba polskim rodzinom, aby decydowały się mieć więcej dzieci, jakie warunki powinny mieć zapewnione, jakie są potrzeby. Pani Barbara Socha jest osobą kompetentną, posiada plan swoich działań. Cieszę się, że to właśnie przy ministerstwie rodziny będzie pracowała Pani Pełnomocnik. Będziemy starali się, by strategia powstała jak najszybciej i żeby szybko zostały wdrożone działania.” – powiedziała Minister Rodziny.


„Prace dotyczące ulg dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci trwają. Będą przygotowane projekty dotyczące ulg, czy dotyczące kwestii zaopiekowania rodziny. Na ostateczne przepisy trzeba jeszcze poczekać” – poinformowała Minister Rodziny.


 „W problemie bezdomności najważniejsza jest empatia i spojrzenie na drugiego człowieka. Samorządy gminne i powiatowe, które zajmują się opieką nad tymi, którzy nie mają schronienia podejmują akcje informacyjne, uwrażliwiają obywateli, by np. przez telefon 112 mogli zgłaszać różne niebezpieczeństwa. Zwróciłam się z apelem do mieszkańców, byśmy byli wrażliwi na drugiego człowieka, że są noclegownie, miejsca, gdzie potrzebujący mogą spędzić czas. Program „Pokonać bezdomność” ma na celu uwrażliwić społeczeństwo na problem bezdomności, a także ma zapewnić godne warunki osobom, które tego potrzebują. Budżet na ten program jest zapewniony. Z danych, którymi dysponujemy wynika, że pomocy może potrzebować około 30 tys. osób, nie bądźmy wobec nich obojętni.” – apelowała Marlena Maląg.


„Do końca roku Karta Dużej Rodziny funkcjonuje w formie tradycyjnej – plastiku, i elektronicznej. Z aplikacji elektronicznej korzysta ponad 680 tys. użytkowników, plastikową kartę ma ponad 2 mln 900 użytkowników. Należy pamiętać, że w grudniu można złożyć wniosek, aby skorzystać nieodpłatnie z aplikacji mobilnej. Jeśli składamy wniosek po raz pierwszy, pamiętajmy, aby zaznaczyć na wniosku dwie formy: tradycyjną i elektroniczną” – powiedziała Minister Rodziny. „Karta Dużej Rodziny dobrze zafunkcjonowała. Podmioty, partnerzy, chętnie przystępują do tego programu, jest ich ok. 6 300. W ponad 29 tys. miejsc w Polsce można posłużyć się Kartą Dużej Rodziny.  Kartą objęte są także osoby, które już wychowały co najmniej troje dzieci, teraz dzieci są dorosłe, a ich rodzice mogą posługiwać się Kartą Dużej Rodziny. Zależy nam na przywracaniu godności dużym rodzinom.” – dodała.


„Listopad jest miesiącem wyjątkowym w kontekście analizowania bezrobocia. Bezrobocie w listopadzie ciut wzrosło w porównaniu do października. Jest to pewna tradycja w miesiącach zimowych. Listopad 2019 jest wyjątkowo dobry na przełomie ostatnich 30 lat – mamy najniższe bezrobocie w listopadzie od 30 lat. Bezrobocie w Polsce jest naturalne, jest to dobra informacja, natomiast są jeszcze w Polsce obszary, które wymagają większego zaopiekowania.” – zauważyła Marlena Maląg.

{"register":{"columns":[]}}