W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Rafalska: nasza polityka rodzinna jest oparta o społeczną solidarność

25.01.2019

Rodzina stanowi dla nas punkt odniesienia. Polityka wobec rodziny, budowana w oparciu o ideały społecznej solidarności to filar naszego rządu.

rodzina_mrpips_05

Udowadniamy to od ponad trzech lat, wspierając rodzinę na każdym etapie – od narodzin dziecka, poprzez ułatwienia w zapewnieniu opieki nad dzieckiem, pomoc rodzicom w łączeniu życia zawodowego i rodzinnego, wsparcie dla uczniów, czy wreszcie programy dedykowane seniorom. Robimy to dobrze, diametralnie odmieniając postrzeganie roli państwa w kształtowaniu polityki rodzinnej. To nie propaganda, a wyniki niezależnych badań m.in. CBOS.

W tym czasie wielokrotnie słyszeliśmy głosy krytyki dotyczące chociażby programu Rodzina 500+, naszej sztandarowej reformy. Opozycja straszyła, że nie stać nas na taki wydatek, że program rozleniwi Polaków. Dziś wiemy, że to nieprawda – pracuje rekordowa liczba Polaków (ponad 16,6 mln osób), w większości przypadków świadczenie nie wpływa na decyzję podejmowane na rynku pracy, a program „nie wywrócił” budżetu państwa, jak chciała opozycja. To znów twarde dane, a nie puste słowa.

Ale polityka rodzinna naszego rządu, to nie tylko 500+. To kompleksowy pakiet działań adresowanych do rodzin, której dobro – powtórzmy to kolejny raz – zawsze stoi na pierwszym planie. Wierzymy, że tylko w ten sposób na zmianach skorzystać może cała wspólnota.

Dziś do tego wachlarza prorodzinnych rozwiązań dokładamy kolejny element – przyjęty kilka dni temu przez Radę Ministrów program Mama4+ adresowany do rodzin wielodzietnych. Doceniamy trud rodziców, którzy podjęli się wysiłku wychowania liczniejszej rodziny. Nowymi przepisami chcemy uhonorować osoby, które, skupiając się na opiece nad kilkorgiem dzieci, zrezygnowały z pracy zarobkowej, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Chcemy pomóc takim osobom, zadośćuczynić im poniesionych trudów, zabezpieczyć ich na jesień życia.

Powtarzamy to kolejny raz, ponieważ znów słyszymy głosy oburzenia – że propagujemy lenistwo, rozdajemy pieniądze, a sam program jest niesprawiedliwy.

Tymczasem, program zaprojektowany jest w nurcie wspominanej już społecznej solidarności. Podkreślamy w nim ogromną inwestycję społeczną, jaką jest wychowanie liczniejszej rodziny. Pokazujemy, że państwo dostrzega rodziny wielodzietne, trud i wyrzeczenia, które nierzadko ponieśli rodzice wychowujący więcej dzieci. Dziś już dorosłych, dokładających cegiełkę do rozwoju Polski. Kilka cegiełek, nie jedną cegiełkę.

Nie możemy odwracać oczu, widząc problemy tych, którzy poświęcając się rodzinie, rezygnując z pracy, dziś żyją na granicy ubóstwa. Chcemy im zadośćuczynić poniesionym trudom, docenić wkład, wspominają już inwestycję społeczną.

Uważamy, że to nasz obowiązek. Obowiązek państwa. Tak rozumiemy solidarność. 

Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.01.2019 19:09 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
25.01.2019 19:09 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}