W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister rodziny podczas konferencji senioralnej: „zależy nam, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne”

08.10.2019

W Gliwicach odbyła się I Wojewódzka Konferencja Senioralna Silver Silesia. – To dowód na to, że wszyscy – eksperci, samorządowcy i politycy – w sposób odpowiedzialny traktujemy wyzwania, przed którymi stoimy – powiedziała minister Bożena Borys–Szopa podczas inauguracji.

Minister Borys-Szopa w Gliwicach

Wydarzenie było okazją do podsumowań dotychczasowej polityki senioralnej, a jednocześnie rozmów o przyszłości osób starszych w Polsce. Minister Bożena Borys-Szopa podkreślała, że w życiu publicznym narasta zapotrzebowanie na nowy rodzaj polityki. Polityki, która nie będzie unikała cywilizacyjnych wyzwań, która będzie zaprojektowana w nurcie społecznej solidarności i takiej, która konsekwentnie będzie stawała po stronie najsłabszych.

Polityka społeczna, która dostrzega seniorów

- Przywróciliśmy poprzedni wiek emerytalny, regularnie podnosimy wysokość świadczeń adresowanych do seniorów, zarówno tych minimalnych, jak i poprzez coroczną waloryzację rent i emerytur – mówiła Bożena Borys-Szopa. - To nasz rząd dostrzegł potrzebę docenienie matek w podeszłym wieku, które poświęciły się wychowaniu liczebniejszego potomstwa, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając często prawa do świadczeń nawet na minimalnych poziomie. Z myślą o takich osobach uruchomiliśmy program Mama 4 plus – dodała.  Podczas wystąpienia minister wspomniała także o programie Emerytura+, ASOS, Senior+.

Dzięki środkom z programu rozbudowywana jest sieć placówek Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”, w których osoby starsze znajdują ofertę zajęć edukacyjnych, sportowych i  kulturalnych. Od 2018 roku rząd przeznacza rocznie na realizację programu 80 mln złotych, to o 50 mln zł więcej niż w 2015 r. na starcie programu. Dzięki temu udało się nam w 2018 r. wybudować 257 nowych domów i klubów Senior+, czyli dwa razy więcej, niż w ciągu pierwszych trzech lat po stracie programu w 2015 roku. W tym roku dojdzie ok. 340 kolejnych placówek, a ok. 440 istniejących otrzyma dofinansowanie.

Spotkanie z ludźmi

Po wystąpieniu minister Bożena Borys-Szopa spotkała się z seniorami, odwiedzając stoiska targowe. Takie spotkania są zawsze okazją do rozmów o codziennych, ważnych sprawach. Minister zadeklarowała, że seniorzy mogą dalej liczyć na wsparcie i programy senioralne.