W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najważniejsza jest podmiotowość

01.10.2021

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik wziął udział w debacie „Wyzwania polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin”, zorganizowanej 30 września przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Konferencja IPISS z udziałem Ministra Pawła Wdówika

– Chcę przedstawić rozwiązania, jakie rząd przygotowuje dla poprawienia sytuacji osób z niepełnosprawnościami, ale także wysłuchać opinii i propozycji na ten temat –  mówił wiceminister Paweł Wdówik podczas debaty.

Niepełnosprawność to często problem całej rodziny

Wiceminister Wdówik zwrócił uwagę, że problem osoby z niepełnosprawnością często dotyczy całej jej rodziny, dlatego tam też powinno być kierowane wsparcie. To ważny element polityki rodzinnej. Rozwiązaniem są programu realizowane dzięki Funduszowi Solidarnościowemu – opieka wytchnieniowa i asystent osobisty. – Beneficjentami tych programów są w większości osoby po 65 roku życia – podkreślił wiceminister.

Przypomniał też, że Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością 2021-2030 definiuje osiem obszarów priorytetowych. Należą do nich: „Niezależne życie”, „Dostępność”, „Edukacja”, „Praca”, „Warunki życia i ochrona socjalna”, „Warunki życia i ochrona socjalna”, „Zdrowie” i „Koordynacja”, zapewniająca spójność systemu i rozwój współdziałania instytucji zajmujących się problematyką osób z niepełnosprawnościami.

– Przyjmowane w tych obszarach rozwiązania powinny poprawić sytuację tej grupy osób w kluczowych obszarach życia – mówił wiceminister.

Dostępność +

Funkcjonujący już program Dostępność + pokazuje, jak obywatel z niepełnosprawnością może funkcjonować w społeczeństwie, realizując podstawowe prawa do niezależnego życia, przemieszczania się, dostępu do kultury czy wypoczynku.

- Dążymy do modelu rehabilitacyjnego nastawionego na niwelowanie skutków niepełnosprawności, do upodmiotowienia osób z niepełnosprawnościami i zapewnienia im prawa do decydowania o własnym życiu, zgodnie z zasadami Konwencji ONZ – podkreślił wiceminister Paweł Wdówik.

Potrzebne jest także wsparcie udzielane w miejscu zamieszkania, przez tworzenie budżetu osobistego, przekazywanego bezpośrednio dorosłej osobie z niepełnosprawnościami, a nie jej opiekunowi.

Nowe rozwiązania prawne

– We wrześniu podpisaliśmy z partnerami z instytutów badawczych i reprezentantami środowisk osób z niepełnosprawnościami umowę na przygotowanie ustawy o roboczej nazwie „o wyrównywaniu szans” – deklarował wiceminister. Ma ona zastąpić ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Odpowie na pilną potrzebę przebudowy rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Również wkrótce do prekonsultacji społecznych zostanie skierowany projekt ustawy o orzecznictwie.

{"register":{"columns":[]}}