Nowe miejsca dla maluchów i seniorów na Podlasiu

michalkiewicz promesa

Promesy na dofinansowanie z programów "Maluch+" i "Senior+" podpisali dziś samorządowcy w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister Krzysztof Michalkiewicz.

Z programu "Maluch+" 9,8 mln zł dostanie 12 placówek samorządowych i niepublicznych, które utworzą 555 nowych miejsc opieki w żłobkach i w klubach malucha. Powstaną one np. w Siemiatyczach, Supraślu i w Suwałkach. 389 miejsc utworzą podmioty niepubliczne. Wsparcie uzyska też prawie 2,3 tys. już istniejących takich miejsc opieki.


Dzięki wsparciu 2,2 mln zł z programu "Senior+" powstanie 190 nowych miejsc dla osób starszych. Wsparcie otrzyma też 280 już istniejących takich miejsc w 13 placówkach.
"Chcemy, żeby w każdej gminie były miejsca związane z opieką nad dziećmi do lat trzech, czyli przede wszystkim żłobki i kluby albo opiekunowie dla najmłodszych " – mówił dziennikarzom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.


Krzysztof Michałkiewicz ocenił także, że kluby dla seniorów czy dziennie domy opieki cieszą się coraz większą popularnością. "Mamy coraz bardziej starzejące się społeczeństwo – to jest truizm – ale także mamy coraz więcej samotnych seniorów" – mówił wiceminister.


Zaznaczył, że dzieje się tak np. na Lubelszczyźnie czy w Podlaskiem i jest coraz więcej miejscowości, gdzie mieszka sporo samotnych seniorów.
"Dzienne domy Senior+ są wspaniałą ofertą dla nich, żeby byli aktywni, żeby czuli się potrzebni, żeby byli wśród rówieśników, żeby faktycznie okres dojrzałego życia był dla nich okresem i aktywności i pogodnej starości, bo to przecież o to chodzi" – powiedział wiceminister Michałkiewicz. Podkreślił, że w wielu miejscach, zwłaszcza na terenach wiejskich, kluby seniora są formą "łatwiejszą" do realizacji niż dzienne domy pobytu.

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 12.03.2019 16:33
Osoba publikująca: Biuro Promocji
Zmodyfikowano: 12.03.2019 16:33
Osoba modyfikująca: Biuro Promocji