W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w Sejmie

21.07.2022

Wiceminister Barbara Socha przedstawiła w Sejmie przygotowany w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. – To potrzebne i oczekiwane przez środowisko zmiany w tym systemie – powiedziała wiceminister.

Wiceminister Barbara Socha podczas posiedzenia Sejmu

Nowe rozwiązania będą służyć poprawie sytuacji dzieci, które znalazły się w systemie pieczy zastępczej, rodzin zastępczych oraz pozwolą, by dzieci z uregulowaną sytuacją prawną mogły szybciej i na większą skalę trafiać do rodziców adopcyjnych.

Projekt zakłada zwiększenie minimalnej wysokości wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych, dla osób prowadzących rodzinne domy dziecka oraz rodzin pomocowych.

Centralny rejestr ułatwi procedury

Wprowadzenie elementów derejonizacji systemu umożliwi chętnym do zostania rodzicami zastępczymi ubieganie się o kwalifikacje w całej Polsce, podobnie jak do korzystania ze szkoleń na terenie całego kraju.

Podwyższenie praw do urlopów rodziców z 7 do 14 roku życia dziecka, na takich samych prawach, jakie przysługują rodzicom naturalnym, spowoduje wzrost zainteresowania przysposabianiem dzieci starszych.

Zupełną nowością będzie centralny rejestr pieczy zastępczej. Ułatwi on pracę sądom rodzinnym, a także organizatorom pieczy zastępczej, szczególnie rodzinnej pieczy zastępczej, a zatem powiatowym centrom pomocy rodzinie. To jest też instrument, który dzięki łatwemu dostępowi do informacji będzie zapobiegać zjawisku polegającym na tym, że mamy w skali Polski m ok. kilkuset do tysiąca wolnych miejsc w rodzinnej pieczy zastępczej, a mimo to dzieci umieszczane są w domach dziecka.

Nie powstaną nowe domy dziecka

–  Zasadniczą zmianą jest zakaz tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych, czyli nowych domów dziecka. Będzie to możliwe w sytuacjach wyjątkowych za zgodą wojewody – podkreśliła wiceminister Socha.

Według opinii wiceminister również bardzo oczekiwaną i pozytywnie przyjętą przez rodziny zastępcze jest możliwość jednokrotnego powrotu młodego człowieka, który osiągając 18 rok życia postanowił się natychmiast usamodzielnić, do pieczy zastępczej.

{"register":{"columns":[]}}