W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O demografii i polityce senioralnej w Krynicy-Zdroju

03.09.2019

„Europa jutra. Silna, czyli jaka?” – to hasło tegorocznego 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Podczas pierwszego dnia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski mówił m.in. o aktywizacji zawodowej osób starszych oraz wyzwaniach związanych z demografią.

forum ekonomiczne w krynicy

Coroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, nazywane często „polskim Davos”, zaliczane jest do jednego z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w Europie Środkowej. To ponad 4 tys. uczestników. W gronie gości znajdują się m.in. przedstawiciele rządów i parlamentarzyści z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także m.in. eksperci, naukowcy, ludzie kultury oraz mediów z kilkudziesięciu krajów. Pierwszy z trzech dni Forum to sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów, liczne prezentacje. 


O aktywizacji zawodowej osób starszych oraz wyzwaniach związanych z demografią mówił we wtorek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski.


– Tematyka aktywizowania osób dojrzałych i działań na rzecz poprawy jakości ich życia jest przedmiotem zainteresowań zarówno innych państw, organizacji międzynarodowych, instytucji unijnych, jak i organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw – mówił wiceminister Kazimierz Kuberski podczas panelu „Senior jako konsument, pracownik i przedsiębiorca. Jak aktywizować osoby dojrzałe”.


Jak podkreślił wiceszef MRPiPS, w obliczu zmian demograficznych niezwykle istotne staje się wdrażanie programów zarządzania wiekiem. – Pracodawcy muszą uświadomić sobie, że ich przewaga nad innymi firmami będzie zależała od efektywnego wykorzystania potencjału dojrzałych pracowników. Warto, aby firmy zrozumiały, jak cenny zasób kapitału ludzkiego stanowią umiejętności i wiedza osób starszych. Wiek pracownika nie powinien być dla pracodawców przeszkodą, ale czymś naturalnym, z czego organizacja może czerpać korzyści – zwrócił uwagę.
Podczas panelu „Mądra polityka prorodzinna. Jak zmienić trendy demograficzne?” wiceminister Kazimierz Kuberski podkreślił, że w końcu 2018 roku liczba ludności Polski wyniosła 38,4 mln osób, średnio co czwarta osoba (9,5 mln osób) była w wieku 60 lat i więcej. Co więcej, że około 17,5 proc. osób starszych stanowią osoby w wieku co najmniej 80 lat.


– Do 2050 roku spodziewany jest spadek liczby ludności o 4,5 mln, przy równoczesnym systematycznym wzroście liczby ludności w wieku 60 lat, która stanowić będzie ponad 40 proc. ogółu ludności Polski. Zmiany w strukturze demograficznej ludności należy więc traktować jako wyzwanie cywilizacyjne, przed którymi stoi Polska, cała Europa – mówił wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. I dodał, że tylko mix działań w zakresie szeroko rozumianej polityki rodzinnej może stanowić receptę na demograficzne bolączki, z którymi musimy się zmierzyć. Na pierwszym planie musi stać dobro rodziny.

{"register":{"columns":[]}}