W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O polityce wobec osób starszych na spotkaniu z seniorami

01.10.2020

Będziemy kontynuować wszystkie rządowe programy senioralne – zapowiedziała podczas czwartkowego spotkania z seniorami minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Zdjęcie pamiątkowe po spotkaniu. Minister Maląg w otoczeniu seniorów.

W 2020 roku mija pięć lat od momentu uruchomienia programu Senior plus. Przypomnijmy, to program dzięki, któremu powstaje sieć domów i klubów dla seniora. Placówki oferują różnorodne działania: od pomocy w czynnościach dnia codziennego, przez zapewnienie minimum jednego posiłku, spotkania z uczniami szkół, aż po zajęcia ruchowe i aktywny udział w życiu kulturalnym.

W latach 2015-2019 powstało 777 placówek „Senior+”, które oferują ponad 19 tysięcy miejsc dla seniorów. Od 2018 roku roczny budżet programu to 80 mln złotych.

Mamy dowody, jak ważne i potrzebne są to programy. Będziemy je kontynuować, choć w trochę zmienionej formule – zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Filary polityki senioralnej

Minister Maląg przypomniała, że polityka senioralna rządu Zjednoczonej Prawicy opiera się na dwóch filarach – wsparcia finansowego seniorów i prowadzenia programów aktywizujących osoby starsze. W pierwszym przypadku mowa m.in. o trzynastej emeryturze, czyli dodatkowym, rocznym świadczeniu dla wszystkich emerytów. Na ten cel od 2019 roku przeznaczono 22,5 mld złotych.

„Senior plus” i Rządowy Program na rzecz Aktywności Osób Starszych, dzięki którym rozbudowywana jest oferta zajęć dla aktywnych seniorów to właśnie drugi filar polityki senioralnej. Roczny budżet pierwszego programu to 80 mln złotych, na ASOS przeznaczamy rocznie – 40 mln złotych.

ASOS skierowany jest do organizacji pozarządowych, prowadzących projekty adresowane do osób starszych. W kolejnych latach również będziemy go kontynuować, ponieważ chcemy, żeby ta oferta dla seniorów regularnie się rozszerzała – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W czwartkowym spotkaniu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wzięli posłanka Joanna Borowiak, przewodnicząca sejmowej komisji polityki senioralnej, Małgorzata Zwiercan, była posłanka, a dziś ekspert w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska z Rady Polityki Senioralnej oraz seniorzy z Dziennego Domu Senior+ w Błoniu.

Materiały

Zdjęcia z wydarzenia

Wideo

{"register":{"columns":[]}}