W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości

11.11.2021

103 lata temu Polska odzyskała niepodległość, po stu dwudziestu trzech latach niewoli wróciła na mapy Europy. Minister Marlena Maląg wzięła udział w Ostrowie Wielkopolskim w uroczystościach upamiętniających rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kolaż zdjęć uroczystości w Ostrowie Wielkopolskich upamiętniających 103. rocznicę odzyskania niepodległości

11 listopada to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. Tego dnia w 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy świata. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas uroczystości rocznicowych w Ostrowie Wielkopolski złożyła wieńce przed dawnym Konwiktem Arcybiskupim, Domem Katolickim oraz siedzibą Powiatowej Rady Ludowej – w czasach Republiki Ostrowskiej i Powstania Wielkopolskiego.

Obchodzona 11 listopada rocznica odzyskania wolności jest okazją do uroczystych obchodów przed pomnikami pamięci narodowej. Do przypomnienia najważniejszych kart z dziejów naszej historii. Do chwili zadumy nad bohaterstwem żołnierzy, którzy walczyli o wolną Ojczyznę, ale również przypomnienia determinacji i rozwagi polityków czy osiągnięć tych, którzy odbudowali nasz kraj po latach niewoli. To dzień, w którym jak Polska długa i szeroka powiewają polskie flagi, zaś uczestnicy obchodów przypinają do piersi biało-czerwone kotyliony.

Nasze barwy narodowe symbolizują wielkie wspólne dzieło naszych przodków. Pierwsza regulacja prawna dotycząca flagi została przyjęta 7 lutego 1831 roku w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego. Wybrane zostały kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli biały z czerwonym. 1 sierpnia 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości, Sejm Ustawodawczy przyjął, że na fladze znajdą się dwa podłużne równoległe pasy – na górze biały, a na dole czerwony. Biało-czerwone barwy towarzyszyły Polakom zarówno w trudnych okresach naszych dziejów, jak i w momentach chwały. Na polach bitew, powstańczych barykadach, podczas zrywów niepodległościowych. Pod nimi walczyli żołnierze i powstańcy, sławili je artyści i poeci. Dziś są dla nas wszystkich, całego narodu, wielkim symbolem zjednoczenia.

{"register":{"columns":[]}}