W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 103. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27.12.2021

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po raz pierwszy jako święto państwowe. Podczas uroczystości w Kaliszu odczytano list Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, a przed tablicami pamiątkowymi złożono kwiaty w jej imieniu.

Obchody 103. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Kaliszu

Powstanie wielkopolskie wybuchło 103 lata temu – 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – Sejm przyjął 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę 23 listopada w historycznym miejscu, czyli w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, w którym tuż przed wybuchem powstania zamieszkał Ignacy Jan Paderewski.

Minister Marlena Maląg skierowała list do organizatorów i uczestników uroczystości  Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Kaliszu. Kwiaty w jej imieniu złożono przed tablicą pamiątkową ufundowaną w 1968 roku przez społeczeństwo powiatu kaliskiego w 50. rocznicę Powstania Wielkopolskiego i przed tablicą poświęconą bohaterom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Minister Maląg w odczytanym liście zwróciła uwagę, że zwycięstwo powstańców wielkopolskich to był finał prowadzonych przez pokolenia wielkopolskich rodzin walk o polską narodowość, o polski język.

Przypomniała, że Wielkopolanie między kolejnymi powstaniami – potrafili sięgnąć i po inną broń – pracę organiczną zapoczątkowaną przez Dezyderego Chłapowskiego, Karola Marcinkowskiego, Hipolita Cegielskiego, księdza Augustyna Szamarzewskiego. Nie można zapomnieć o dzieciach z Wrześni i innych wielkopolskich szkół, biorących udział w strajkach szkolnych

– Ukoronowaniem tej nieustannej walki o wolność i polskość było zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Podniesienie dnia jego wybuchu do rangi Święta Narodowego jest oficjalnym uznaniem tego wielopokoleniowego czynu – podkreśliła minister.

Na zakończenie minister Marlena Maląg przywołała słowa z ówczesnej mowy Paderewskiego, które mogą być przesłaniem i na dzisiejsze czasy:

Niech żyje Polska, zgoda, jedność, a Ojczyzna nasza wolna, zjednoczona z naszym polskim wybrzeżem żyć będzie po wsze czasy.

Chwała Bohaterom Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Materiały

List Minister Maląg
List​_Minister​_Maląg.pdf 0.23MB
{"register":{"columns":[]}}