W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opolskie konsultacje projektu Strategii Demograficznej 2040

05.08.2021

4 sierpnia 2021 r., w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, odbyły się konsultacje projektu Strategii Demograficznej 2040. O tym, jak wyjść z pułapki niskiej dzietności i zbliżyć się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń, rozmawiali wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Przewodnicząca Rady Rodziny – Dorota Bojemska, Wicewojewoda Opolski Teresa Barańska oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.

Kolaż zdjęć, W części centralnej minister Socha w czerwonej marynarce. Stoi przed dwoma mikrofonami. W tle dwa zdjęcia na których widać siedzących uczestników spotkania. Po lewej siedzących na krzesłach o wysokich oparciach. Po prawej stół prezydialny a przy nim siedzące trzy osoby.

Na spotkaniu Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, zwróciła uwagę na postępujące niekorzystne zmiany demograficzne w naszym kraju, które maja ogromny wpływ na polskie społeczeństwo. Jak podkreśliła, jedynie wprowadzenie długofalowej polityki prorodzinnej może zahamować spadek populacyjny i korzystnie wpłynąć na wzrost dzietności.

– Tylko wspólne zaangażowanie rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i pełnomocników wojewodów do spraw rodziny może przynieść efekt w postaci odwrócenia negatywnego trendu demograficznego. Na szczeblu samorządowym pragniemy upowszechniać wiedzę i wspierać samorządy w działalności prorodzinnej w obszarach niekojarzonych do tej pory z polityką rodzinną jak np. kształtowanie ładu przestrzennego – dodała uczestnicząca w spotkaniu Dorota Bojemska, Przewodnicząca Rady Rodziny.

Zdaniem wicewojewody Teresy Barańskiej Polska musi się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem, tj. niekorzystnymi trendami demograficznymi. 

- Zmienia się struktura społeczna. Spada dzietność oraz liczba ludności w wieku produkcyjnymi, a społeczeństwo się starzeje. To realne zagrożenie dla nas wszystkich, ponieważ konsekwencje tego stanu poniosą wszyscy Polacy – zaznaczała. - W perspektywie kilkunastu lat możemy stanąć przed wieloma problemami takimi jak: spadek tempa rozwoju gospodarczego, przeciążenie systemu emerytalnego, spadek jakości usług publicznych. Są to konsekwencje, które będą odczuwalne także w regionach, wpływając znacząco negatywnie na ich potencjał do rozwoju – zaznaczyła.

Wicewojewoda opolski wskazała również na zmniejszającą się liczbę ludności na terenie woj. opolskiego. - Według stanu na 31 grudnia 2020 r. liczba ludności województwa opolskiego wyniosła 976,8 tys. osób i w stosunku do 2010 r. zmniejszyła się o 40,5 tys. osób, tj. o 4,1% - wyjaśniała wicewojewoda.

W województwie opolskim już od połowy lat 80-tych (od 1984 r.) obserwuje się tendencję spadkową liczby urodzeń, a w ostatnim dziesięcioleciu liczba urodzeń zmniejszyła się o 13,2%.  Niestety obserwowany jest także trend we wzroście współczynnika umieralności wśród mieszkańców Opolszczyzny.

{"register":{"columns":[]}}