W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Paneuropejskie spotkanie koalicji na rzecz rodzin przy okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny - konferencja

29.04.2021

13 maja br. odbędzie się konferencja V4+ COALITION PRO FAMILIA, będąca kolejnym wydarzeniem w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. W przededniu Międzynarodowego Dnia Rodziny, Ministrowie V4 oraz innych państw europejskich, zajmujący się sprawami rodzin będą rozmawiać m.in. o najskuteczniejszych narzędziach w walce z wyzwaniami demograficznymi. Zaplanowane jest także ogłoszenie zwycięzców konkursu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej - Samorząd PRO FAMILIA 2021.

Koalicja dla rodziny V4

- Polityka prorodzinna jest jednym z kluczowych priorytetów polskiego rządu. Bo to rodzina jest filarem i najlepszym sposobem organizacji społeczeństwa. Dotąd ludzkość nie wymyśliła lepszego modelu. To w rodzinie i dzięki rodzinie zaspokajane są nasze najważniejsze potrzeby, m.in.: bezpieczeństwo, przynależność, szacunek, uznanie czy samorealizacja. Dlatego bardzo cieszę się z możliwości spotkania w poszerzonym gronie krajów V4 oraz dyskusji na ten temat – podkreśla minister Marlena Maląg.

Rodziny twórcami przyszłości demograficznej Europy

Na kształt obecnej struktury demograficznej wpłynęły dziesiątki lat zaniedbań. Dlatego ważnym zagadnieniem w dyskusji będą konsekwencje, jakie niosą one dla każdego obywatela. Poza projektowaniem rozwiązań i programów prorodzinnych, ważnym tematem rozmów  będzie wpływ polityki demograficznej na system zabezpieczenia emerytalnego oraz budowa systemowej opieki nad osobami starszymi, w tym aktywizacja seniorów, jako rosnącej z roku na rok grupy społecznej.

Minister rodziny ogłosi najbardziej przyjazne miejsca do życia rodzin w Polsce

Aby polityka prorodzinna miała pozytywne wpływ na demografię, musi być realizowana na każdym szczeblu. Jak zauważyli już eksperci resortu rodziny, są w Polsce samorządy, które zrozumiały, że inwestycja w rodzinę to najlepsza inwestycja w rozwój i przyszłość gminy. To one zostaną wyłonione w konkursie Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg – Samorząd PRO FAMILIA 2021, podczas konferencji V4 + COALITION PRO FAMILIA.  Tytułem tym będzie mogło posługiwać się tylko 5 samorządów w całej Polsce!


Tytuł zostanie przyznawany w 5 kategoriach: Gmina wiejska, Gmina miejsko-wiejska, Gmina miejska do 20 tys. mieszkańców, Gmina miejska od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców, Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców.