W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Państwo powinno budować prestiż życia rodzinnego

18.09.2021

Wiceminister rodziny Barbara Socha wzięła udział w debacie pt. „Rodzina, demografia, państwo”, która toczyła się na kongresie „Polska Wielki Projekt”. Obywający się już po raz 11. Kongres służy debacie nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach.

Wiceminister Barbara Socha podczas Kongresu Polska Wielki Projekt

Dążymy do zastępowalności pokoleń

Naszym celem, jako państwa, jest, aby w możliwie szybkim czasie zwiększyć dzietność do poziomu zastępowalności pokoleń – mówiła podczas debaty wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej.

Zwróciła uwagę, że – wbrew temu, co twierdzi się w mediach i w sferze publicznej – małżeństwo jest silną i żywą instytucją w przekonaniu Polaków. Chęć posiadania dzieci deklaruje nawet 90 proc. i więcej Polaków. Korelacja między chęcią posiadania dzieci a chęcią zawarcia małżeństwa jest bardzo duża i wynosi 85 proc. Dodała także, że ze statystyk wynika, że małżeństwa są o wiele bardziej dzietne niż inne formy związków, w małżeństwach bowiem w Polsce wskaźnik dzietności daje zastępowalność pokoleń.

Deklarowana dzietność niższa od rzeczywistej

Wiceminister Socha przytoczyła wyniki badań, wskazujących że wyobrażamy sobie rodzinę jako opartą na trwałym związku formalnym, gdzie są relacje partnerskie, a więc rodzice dzielą się obowiązkami, gdzie są silne relacje, gdzie jest dwoje lub troje dzieci.  Deklarowana przez Polaków dzietność mieści się poziomie 2,5.

Niestety jest ona znacznie niższa od notowanej w rzeczywistości. W opinii wiceminister Sochy może mieć to związek z coraz wyraźniejszym ostatnio nastawieniem młodych ludzi na pracę. Młodzi ludzie stoją obecnie przed wyborem – czy w centrum życia postawić rodzinę, czy pracę. Do niedawna na Zachodzie dominowało nastawienie na rodzinę, pracowaliśmy po to, aby utrzymać rodzinę. Ale teraz pojawiło się nastawienie na pracę, której podporządkowywane są wszystkie inne decyzje. Ludzie nastawieni na pracę również zawierają małżeństwa i mają dzieci, ale wszystkie ich decyzje podporządkowane są karierze.

Równowaga między pracą a życiem rodzinnym

Państwo powinno budować prestiż życia rodzinnego, powinno dbać o to, aby kobiety wybierające rodzinę były doceniane – twierdzi minister Socha. Konieczne jest pokazywanie młodym ludziom, zwłaszcza kobietom, że można osiągnąć równowagę miedzy pracą a życiem rodzinnym. Warto także informować o problemach związanych z samotnością, aby uniknąć sytuacji, w której tak jak obecnie w Wielkiej Brytanii czy w Japonii, potrzebne jest ministerstwo do spraw samotności.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}