W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze czytanie projektu rozszerzającego program „Rodzina 500+” za nami

25.04.2019

– W polityce wobec rodzin kierujemy się wiarygodnością i konsekwencją. Dotrzymujemy danego słowa. Wywiązujemy się z umów zawartych ze społeczeństwem. Przełamaliśmy ciążącą od kilku dekad tezę, że czegoś się nie da, że wsparcie rodzin to jałmużna, pomoc socjalna. Zatrzymaliśmy, proszę państwa, to błędne koło – mówiła w Sejmie minister Elżbieta Rafalska. W czwartek odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy dot. rozszerzenia programu „Rodzina 500+” na pierwsze dziecko.

autor: Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakłada przede wszystkim zniesienie progu dochodowego, a w efekcie rozszerzenie programu „Rodzina 500+” na pierwsze, również jedyne, dziecko.

– Jesteśmy konsekwentni. Kiedy z różnych stron słyszeliśmy pełne kpin i pogardy wypowiedzi na temat „500+”, cały czas konsekwentnie staliśmy po stronie polskich rodzin. Bo ta krytyka, tak naprawdę była wymierzona w rodzinę, ośmieszała, stygmatyzowała rodziny. Dziś, po ponad trzech latach funkcjonowania programu, możemy powiedzieć z czystym sumieniem: ten spór o przyszłość Polski, wygrała polska rodzina – mówiła w czwartek w Sejmie minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

O skuteczności programu świadczą m.in. światowe rankingi. Jak przypomniała minister, według badania Oxfam Polska zajmuje pierwsze miejsce w świecie w wydatkach na walkę z nierównościami społecznymi. W 2015 r. wydatki budżetu państwa na rzecz rodziny wyniosły 1,78 proc. PKB, a w 2017 r. – 3,11 proc. PKB. Dzięki rozszerzeniu programu „Rodzina 500+” wydatki na rzecz rodzin mają wkrótce wzrosnąć do 4 proc. PKB.

– W Polsce bieda przestała mieć twarz dziecka. Dla tej zmiany warto było ponieść trud przygotowania i wprowadzenia programu „Rodzina 500+”, z którego korzysta blisko 2,4 mln polskich rodzin – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Z badania CBOS wynika, że ponad trzy piąte (62 proc.) Polaków ocenia obecną politykę państwa wobec rodziny co najmniej dobrze. To zdecydowanie lepszy wynik niż jeszcze w 2013 roku, kiedy odsetek takich wskazań wynosił tylko 13 proc. – To dowód na to, że polityka naszego rządu oparta jest na silnych fundamentach – wartościach istotnych dla Polaków. Rodzina należy do tych najważniejszych i najtrwalszych – oceniła minister.

Od momentu uruchomia programu do końca marca bieżącego roku do rodzin trafiło już 68,8 mld złotych. Łączne wydatki na program (z kosztami obsługi) to 69,8 mld złotych. Ze wsparcia korzysta blisko 2,4 mln rodzin. Świadczenie otrzymuje ponad 3,64 mln dzieci (dane na koniec marca 2019 roku). W świetle projektowanych zmian świadczenie wychowawcze trafi do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta 6,8 mln dzieci. Koszt rozszerzenia programu Rodzina 500 plus na wszystkie dzieci do 18 roku życia w bieżącym roku wyniesie ok. 9,6 mld złotych. W przyszłym roku będzie to ok. 20 mld złotych.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.04.2019 13:52 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
25.04.2019 13:52 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}