W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Piknik rodzinny w Chorzelowie z udziałem minister Maląg

15.07.2021

– Rząd wywiązuje się ze wszystkich swoich obietnic i wprowadza nowe rozwiązania prorodzinne – mówiła w czwartek minister Marlena Maląg do uczestników pikniku rodzinnego w Chorzelowie. Chodzi m.in. o zapowiedziany w Polskim Ładzie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wkrótce projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych.

Wizyta Minister Marleny Maląg w Chorzelowie

W czwartek minister Marlena Maląg prezentowała nowe rozwiązania z zakresu polityki prorodzinnej podczas pikniku rodzinnego w Chorzelowie na Podkarpaciu. Chodzi m.in. o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli jedno z najważniejszych założeń Polskiego Ładu. Projekt ustawy jest już gotowy.

– Wiemy, jak ważna dla rodziców – również tych przyszłych i potencjalnych – jest kwestia opieki nad najmłodszymi dziećmipodkreśliła minister Marlena Maląg.

Dotrzymujemy słowa

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Rodzice sami zdecydują czy chcą otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

– Dotrzymujemy słowa. Polacy, polskie rodziny, mogą mieć pewność, że ta deklaracja zawarta w Polskim Ładzie zostanie zrealizowana – deklarowała minister Maląg. Niedługo projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych.

Podkarpacki Dobry Start

Szefowa resortu rodziny przypomniała też, że 1 lipca rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu „Dobry start”. To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka.

–  Do września jeszcze trochę czasu, ale nie warto zwlekać – im szybciej złożony wniosek, tym szybciej pieniądze trafią na konto argumentowała minister Maląg.

W sumie w latach 2018-2020 były to 4 mld zł dla 4 mln 400 tys. dzieci. Tylko w województwie podkarpackim niemal 230 mln zł trafiło do ponad 250 tys. dzieci. Więcej niż połowa środków z programu „Dobry Start” trafia do rodzin mieszkających na wsi.

Minister Maląg spotkała się także na Zamku w Baranowie z dziećmi z półkolonii.