W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Po pierwsze Rodzina!” - sytuacja Rodzica w pracy, okiem ekspertów z firm konsultingowych

03.04.2020

Jak wygląda sytuacja Rodzica w pracy? Jak pogodzić życiowe role rodzinne i zawodowe? Z jakimi problemami i wyzwaniami mierzą się dzisiaj Rodzice? Czego jeszcze brakuje by wzrósł komfort pracy dla pracowników – rodziców? Te i wiele innych tematów zostało poruszonych w czasie dzisiejszej debaty online z firmami konsultingowymi. W głos ekspertów wsłuchała się Wiceminister Barbara Socha. Wypracowane wnioski w czasie debaty pomogą w pracy nad powstającą Rządową Strategią Demograficzną. Jakie kroki może podjąć Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej by wesprzeć rodziców i ułatwić im decyzję o powiększaniu rodziny?

Po pierwsze rodzina

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Barbara Socha analizuje temat dotyczący sytuacji rodziców w pracy. Temat, który dzisiaj jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Praca zdalna, która w obecnym momencie stała się dla wielu osób wręcz koniecznością, weszła na dobre w naszą codzienność. Najnowsze badania przeprowadzone przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu* pokazują, że co trzecia firma w Polsce wprowadziła pracę zdalną w okresie pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Dlatego pojawia się pytanie, czy te pozytywne zmiany zostaną z nami na dłużej i zapoczątkują trend zmiany trybu pracy w polskich firmach? Jest to jeden z ważniejszych postulatów pracowników, który zdecydowanie wspiera rodziców w godzeniu obu ról, rodzinnych i zawodowych.

„Powstająca Rządowa Strategia Demograficzna to temat ważny z perspektywy społeczeństwa i naszej przyszłości. Chcemy ująć w niej procesy ekonomiczne, ale także niematerialne, czyli kulturowe, cywilizacyjne, dlatego tak ważny jest głos różnych środowisk. Zależy nam aby wypracowane rozwiązania stanowiły wsparcie dla rodziców w podjęciu decyzji o pierwszym i kolejnym dziecku” - wskazała wiceminister Socha.

Zaproszeni eksperci, opierając swoją wiedzę na wielu przeanalizowanych raportach, mówią jasno o coraz częstszej konieczności podejmowania przez rodziców wyboru pomiędzy stopniem zaangażowania w życie rodzinne lub zawodowe. Wśród trudności m.in. pojawia się brak możliwości otrzymania kilku dni wolnych w związku z chorobą dziecka, a także brak udogodnień ze strony pracodawcy – nieelastyczne godziny pracy, czy nadgodziny. W trakcie rozmowy niejednokrotnie podkreślano istotę mądrego wsparcia przełożonego oraz całą kulturę organizacyjną, która z wyrozumiałością i akceptacją podchodzi do często nieprzewidzianych sytuacji rodzinnych. Pracownicy, którzy odczuwają wsparcie od przełożonego, a co za tym idzie nie doświadczają wykluczenia ze względu na obowiązki rodzinne potrafią efektywniej godzić obie sfery życia.

W trakcie rozmowy mocno został podkreślony wątek powrotu matek po urlopie macierzyńskim, wraz z którym dobrze widziany byłby na początku niepełny wymiar pracy, a także stopniowe wdrożenie w strukturę firmy. Półetatowa praca jeszcze nie często widoczna w polskich firmach jest związana z różnicami w wynagrodzeniu oraz z niskim stopniem akceptacji przez pracodawców.

Kolejna debata połączy środowisko naukowe. Profesorowie oraz doktorzy analizujący temat demografii połączą się zdalnie by przekazać swoje spostrzeżenia na temat szeroko pojętego wątku dzietności w kraju.

 

*Oficjalne badanie ukaże się ok. 6 kwietnia 2020 roku, bliższe informacje będą dostępne pod adresem www.odpowiedzialnybiznes.pl

{"register":{"columns":[]}}