W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie cyklu spotkań z okazji 100. rocznicy Publicznych Służb Zatrudnienia

20.09.2019

W piątek, 20 września, w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja „Przyszłość Publicznych Służb Zatrudnienia” z udziałem minister Bożeny Borys-Szopy, i wiceministrów Stanisława Szweda i Krzysztofa Michałkiewicza. Było to podsumowanie cyklu spotkań z okazji 100. rocznicy powstania Publicznych Służb Zatrudnienia.

Podsumowanie cyklu spotkań z okazji 100. rocznicy Publicznych Służb Zatrudnienia

Cykl spotkań rozpoczął się konferencją centralną na Stadionie Narodowym w Warszawie 23 stycznia br. W kolejnych miesiącach odbyły się konferencje regionalne w Poznaniu, Rzeszowie, Białymstoku i w Katowicach.
W uroczystości, w siedzibie MRPiPS, oprócz kierownictwa resortu, wzięli udział m.in. prezes Centralnego Instytutu Ochrony Pracy prof. Danuta Koradecka, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska i prezes PFRON Marlena Maląg.


Minister Borys-Szopa: wspólnie musimy podjąć wyzwanie, jakimi są trendy na rynku pracy


W trakcie uroczystości minister Borys-Szopa wręczyła honorowe odznaki Primus in Agendo. Odznaka ustanowiona w 2015 r. przyznawana jest za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej albo rodziny.
Podczas swojego wystąpienia minister podkreśliła, że piątkowa konferencja skłania do refleksji nad kwestią odpowiedzialności państwa za tworzenie warunków do bezpiecznego życia jego obywateli, to także okazja do spojrzenia w przyszłość nad dalszym rozwojem Publicznych Służb Zatrudnienia. – Niewątpliwie wspólnie musimy podjąć wyzwanie, jakimi są trendy na rynku pracy, czy w światowej gospodarce w ogóle – mówiła minister Borys-Szopa.
Wśród najważniejszych wyzwań przyszłości minister wymieniła niekorzystne trendy demograficzne, które można zaobserwować we wszystkich krajach Europy, a także związane z tym szybkie starzenie się społeczeństwa. - W Polsce odnotowujemy, mimo wszystko, większą liczbą urodzeń w rodzinach wielodzietnych, co jest być może pierwszą jaskółką do wstępnego przełamania tego negatywnego trendu – mówiła minister Borys-Szopa.
Minister zwróciła także uwagę, że pracodawcy coraz częściej podnoszą temat deficytów kadrowych. W jej ocenie, zadaniem rządu oraz służb zatrudnienia jest aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych i biernych zawodowo. - Mówiąc wprost, musimy sięgać po wszelkie dostępne rezerwy siły roboczej – zaznaczyła minister Borys-Szopa.


Wiceminister Szwed: jesteśmy dobrym wzorcem, jak powinny funkcjonować PSZ


Wiceminister Stanisław Szwed w swoim przemówieniu przypomniał, że Polska była jednym z tych państw, których Publiczne Służby Zatrudnienia przez wiele lat kształtowały kierunki polityki zatrudnienia w całej Europie. – Dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy dobrym wzorcem, jak Publiczne Służby Zatrudnienia powinny funkcjonować – mówił wiceminister. Dodał, że dla niego najważniejszym elementem cyklu spotkań była dyskusja o roli i przyszłości służb zatrudnienia w Polsce. 
– Dzisiaj się cieszymy, że mamy poniżej 900 tys. osób bezrobotnych i poziom bezrobocia 5,2 proc. Mamy regiony, gdzie bezrobocie jest bardzo niskie. Ale to nie oznacza, że Publiczne Służby Zatrudnienia nie są potrzebne, bo mamy inne wyzwania, choćby kwestia związana z osobami, które są w zasobach urzędów pracy, czyli długotrwale bezrobotnymi – dodał wiceminister.


Życzenia dla pracowników


Na koniec minister Bożena Borys-Szopa, zwracając się do zaproszonych gości, powiedziała: - Państwa działania mają znaczący udział w dobrze działającym rynku pracy, a wzrastające wskaźniki zatrudnienia nabierają coraz większego znaczenia dla uzyskania trwałego wzrostu gospodarczego. Życzę Państwu, a za Państwa pośrednictwem również wszystkim pracownikom instytucji rynku pracy, dalszych sukcesów w realizacji tej ważnej społecznie misji i satysfakcji z wykonywania powierzonych zadań. Dziękuję Wam bardzo, w imieniu swoim, całego Ministerstwa, ale również całego rządu, za to, że Państwa praca przyczynia się niewątpliwie do rozwoju naszego kraju.

{"register":{"columns":[]}}