W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polityka prorodzinna coraz bardziej cyfrowa

17.05.2021

O skutecznej i nowoczesnej polityce prorodzinnej mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas I Międzynarodowej Konferencji Projekt Rodzina pt. „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji”. W wydarzeniu uczestniczyli też m.in. wiceminister Barbara Socha oraz członek Rady Rodziny prof. Michał Michalski.

konferencja minister Marlena Maląg w CDT

Poniedziałkowa I Międzynarodowa Konferencja Projekt Rodzina pt. „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji” została zorganizowana przez Fundację Projekt PL. Udział w niej wzięli m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. demografii Barbara Socha oraz członek Rady Rodziny prof. Michał Michalski.

Minister Marlena Maląg zwróciła uwagę, że ważne jest tworzenie szerokiej koalicji na rzecz wsparcia rodzin przy współpracy rządu, samorządu, organizacji pozarządowych, a także pracodawców.

– Od 5 lat rodzina jest w centrum uwagi. Odwrócenie negatywnych trendów demograficznych to lata pracy, które wymagają systematycznych i kompleksowych działań – wskazała.

„Rodzina 500+” był przełomem w cyfryzacji

Jak podkreśliła minister rodziny, program „Rodzina 500+” był przełomowy pod względem cyfryzacji. Po raz pierwszy rodzice mogli składać wnioski drogą elektroniczną – w 2016 r. to 20 proc. wniosków złożonych tą drogą, dziś już ponad 80 proc. Dodała też, że trwają prace nad zmianami w programie „Dobry start” tak, aby wnioski składane były wyłącznie online.

Minister Maląg nawiązała także do ogłoszonego w sobotę Polskiego Ładu. – Polski Ład, który powstał w wyniku wsłuchiwania się w potrzeby Polaków, ma stworzyć takie warunki, aby polska rodzina była silnym fundamentem państwa, ponieważ to właśnie w rodzinach jest siła – podkreśliła minister.

Równowaga praca-dom

Podczas konferencji pełnomocnik rządu ds. demografii wiceminister rodziny Barbara Socha zaznaczyła, że – jak jednoznacznie wynika z badań – jest duży związek między tym co nazywamy work-life balance a dzietnością.

– Z badań prof. Michalskiego wynika, że to, czego pracownicy najbardziej oczekują - jeżeli chodzi o politykę prorodzinną - to m. in. możliwość pracy na część etatu - przy zachowaniu wszystkich przywilejów związanych z byciem pracownikiem – wskazała wiceminister Socha.

Dodała, że Polacy chcą mieć dzieci – deklarowana liczba jest wokół 2,5. Rzeczywisty współczynnik dzietności jest o wiele niższy – ta luka wskazuje, że istnieją pewne bariery, które należy zmniejszać. Ogromnym krokiem naprzód w tej dziedzinie są kolejne rozwiązania, które zostały zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu. To m. in. polityka mieszkaniowa i kapitał opiekuńczy.

Sam prof. Michał Michalski podkreślił natomiast, że gospodarka i biznes zaczynają się w rodzinie, bowiem wpływ rodziny na całe otoczenie społeczno-ekonomiczne jest ogromny.

Materiały

Zdjęcia z wydarzenia

Wideo

{"register":{"columns":[]}}