W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski Ład dla seniora

13.01.2022

Koniec z podatkiem od emerytury do 2,5 tys. zł. Polski Ład poprawia sytuację 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów, czyli ponad 8 mln osób. W 2022 r. aż 2/3 z nich w ogóle nie zapłaci PIT. Dzięki temu więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach tych seniorów, którym brakuje środków na godne życie, leki czy mieszkanie. Emeryci i renciści o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł.

Seniorzy

Podatkowy Polski Ład to rozwiązanie strategiczne, które zmienia na korzyść sytuację materialną polskich rodzin, seniorów, pracowników i pracodawców.

Będzie wyrównanie świadczeń

Wraz ze świadczeniem za luty, niektórzy emeryci i renciści otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku. Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 -12 800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na starych, korzystniejszych dla nich zasadach.

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie.. Osoby osiągające świadczenia w takiej wysokości to 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów.

Zyska 8,1 mln osób

Na zmianach skorzystają seniorzy pobierający świadczenia w wysokości do 4920 zł. To 8,1 mln osób, w tym 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Dla osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe w przedziale od 4920 zł do 12 800 zł reforma jest neutralna.

PIT-0 dla seniora

To kolejne pieniądze dla seniorów. To również zachęta do kontynuacji pracy dla tych, którzy chcą dalej pracować i dla tych, którzy decydują się na pracę z tego powodu, że ich emerytury byłyby niskie. Mogą z niego korzystać emeryci w wieku 60+ (kobieta) i 65+ (mężczyzna), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywni zawodowo.

PIT-0 dla seniora polega na zwolnieniu od podatku przychodów z pracy na etacie, z umowy zlecenia zawartej z firmą lub z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych po ukończeniu 60. lub 65. roku życia do kwoty 85 528 zł rocznie.

Przewodnik dla podatników

Od 1 stycznia 2022 roku każdy podatnik osiągający dochody opodatkowane według skali podatkowej skorzysta z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł. Poprzednia kwota, w wysokości 8 000 zł, była malejąca i nie przysługiwała każdemu.

Jeżeli osiągasz przychody z wynagrodzenia za pracę na etacie, możesz złożyć do pracodawcy wniosek o pomniejszenie kwoty zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

{"register":{"columns":[]}}