W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomagamy seniorom w uzyskaniu dodatku osłonowego

13.01.2022

31 stycznia 2022 roku mija pierwszy termin składania wniosków o dodatek osłonowy. Jeśli ktoś nie zdąży, może to zrobić do 31 października, ale wtedy świadczenie otrzyma później. Rząd, aby zapewnić ochronę obywateli przed skutkami wzrostu cen energii elektrycznej, gazu i żywności przeznaczył na ten cel 4 mld złotych. Wsparciem objętych zostanie blisko 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Wnioski należy składać do urzędu gminy.

pomoc i wsparcie

Bardzo zależy nam, aby ułatwić skorzystanie z dodatku osłonowego polskim seniorom. Dlatego, w ramach akcji prowadzonej we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska przesłaliśmy do Dziennych Domów Senior + i Klubów Senior + szczegółowe materiały informacyjne na ten temat – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Dodatkiem osłonowym objęte zostaną jednoosobowe gospodarstwa domowe, w których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł lub gospodarstwa wieloosobowe, w których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 1500 zł na osobę. Będzie on wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

Seniorzy należą do grupy odbiorców wrażliwych, którzy najbardziej narażeni są na podwyżki cen. Dlatego tak bardzo zależy nam, żeby przygotowane przez nasz rząd wsparcie, jakim jest dodatek osłonowy, dotarło właśnie do nich – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Wysokość dopłat w ramach dodatku osłonowego zależy zarówno od dochodów, jak od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* dodatku osłonowego - przy założeniu, że jego dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

*Kwota dofinansowania uzależniona będzie od źródła ogrzewania.

Dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia (tzw. zasada złotówka za złotówkę). Minimalna kwota dodatku może wynieść 20 zł.

W wypadku wniosków złożonych do 31 stycznia 2021 wypłata będzie realizowana w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia.

Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły to zrobić, jednak nie później niż do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

{"register":{"columns":[]}}