W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dodatkowe środki dla ROPS i OPS na walkę z pandemią w ramach PO WER

09.04.2020

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 uderza głównie w ludzi starszych, wymagających stałej opieki i wsparcia, w tym także w mieszkańców domów pomocy społecznej oraz ich opiekunów. Ryzyko zakażenia i zachorowania mieszkańców, opiekunów i personelu medycznego w instytucjach opieki całodobowej jest bardzo wysokie. Taka sytuacja może prowadzić do konieczności pozostawiania w izolacji czy braku zapewnienia wystarczającej opieki nad osobami wymagającymi całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności.

seniorzy

Możliwość zmian w projektach realizowanych przez Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej i Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS, MGOPS, GOPS, OPS)

W celu przeciwdziałania skutkom pandemii Covid-19, informujemy, iż w opinii Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.5 oraz Działania 2.8 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, istnieje możliwość poszerzenia katalogu działań w realizowanych projektach z jednoczesnym zwiększeniem budżetu ww. projektów i/lub wydłużeniem okresu ich realizacji (o ile to konieczne) o m.in. następujące działania:

·     zapewnienie środków ochrony medycznej personelowi projektu, pracownikom instytucji (mieszkańcom domów pomocy społecznej oraz ich opiekunom i personelowi medycznemu),

·     tymczasowe zwiększenie/poszerzenie zakresu dotychczas realizowanych usług środowiskowych  np. w domach pomocy społecznej (jeżeli takowe działają na terenie Państwa województwa, powiatu, gminy),

·     zapewnienie w powiecie  domu pomocy społecznej lub części domu pomocy społecznej wydzielonego funkcjonalnie, w sposób zapewniający izolację (np. budynek, skrzydło, piętro), w którym mieszkańcy domów pomocy społecznej ze stwierdzonym zachorowaniem na COVID-19, skierowani przez lekarza do leczenia w ramach izolacji odbywanej poza szpitalem, będą przebywać na czas leczenia, oraz zapewnienie im należytej opieki medycznej,

·     powołanie w każdym powiecie na czas epidemii, w ramach Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Koordynatora ds. wsparcia osób potrzebujących, do którego będzie należało m.in. prowadzenie bazy danych sieci instytucji, koordynowanie działań wspierających oraz prowadzenie infolinii dla osób potrzebujących,

·     inne działania, które w Państwa opinii są w chwili obecnej konieczne do łagodzenia skutków pandemii Covid-19 (np. dla prawidłowego zabezpieczenia domów pomocy społecznej w związku z Covid-19).

Informujemy, że katalog możliwych do podjęcia działań jest otwarty, a co za tym idzie wszelkie propozycje, które będą prowadziły do polepszania sytuacji osób przebywających w domach pomocy społecznej, ich opiekunów oraz personelu medycznego, w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce, będą rozpatrywane przez Instytucję Pośredniczącą indywidualnie.

Zachęcamy do aktywnego włączenia się w działania prowadzące do łagodzenia skutków pandemii Covid-19 oraz przeciwdziałania jego negatywnym konsekwencjom dla osób znajdujących się w grupie ryzyka, tj. wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności a także ich opiekunów i personelu medycznego w domach pomocy społecznej.


Ważne

Działajmy razem – od nas wszystkich zależy, kiedy zwyciężymy koronawirusa. Nasze działania to jedno. Pamiętaj, że to również od Ciebie zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej! Dlatego pozostań w domu, nie spotykaj się ze znajomymi, unikaj dużych skupisk ludzkich. Oprócz tego – dbaj o higienę i często myj ręce wodą z mydłem.

Wszystkie niezbędne i bieżące informacje znajdziesz:

·   na stronie www.gov.pl/koronawirus

·   na infolinii NFZ: 800 190 590

{"register":{"columns":[]}}