W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc rodzinom to nie tylko hasło

06.05.2021

– Wskaźników demograficznych nie zmieni się w ciągu jednej kadencji, gdyż wymaga to kompleksowych i długofalowych działań – powiedziała minister Marlena Maląg podczas panelu „Polityka prorodzinna, jako odpowiedź na wyzwania demograficzne” w trakcie Kongresu 590.

Panel podczas kongresu 590

Kryzys demograficzny należy do najważniejszych wyzwań stojących nie tylko przed Polską, Europą, ale też większością państw rozwiniętych świata. To przede wszystkim niska dzietność, która jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na starzenie się społeczeństwa. Zgodnie z prognozami procesy te mogą mieć szereg długofalowych negatywnych konsekwencji jak chociażby trudności z dostarczaniem usług publicznych, a szczególnie zapewnieniem zabezpieczenia emerytalnego osób starszych.

– Wskaźników demograficznych nie zmieni się w ciągu jednej kadencji, gdyż wymaga to kompleksowych i długofalowych działań – powiedziała minister Marlena Maląg podczas panelu „Polityka prorodzinna, jako odpowiedź na wyzwania demograficzne” w trakcie Kongresu 590. – jednak przypominam,  że gdy Prawo i Sprawiedliwość przejmowało władzę, wskaźnik dzietności wynosił 1,28, dziś zaś osiągnął wartość 1,4. W ciągu ostatnich pięciu lat urodziło się w Polsce 1,9 mln dzieci, mimo zmniejszenia się liczby kobiet w wieku rozrodczym.

Odpowiedzią na te wyzwania jest mądra i szeroko zakrojona polityka prorodzinna. Polityka nakierowana na wzmocnienie rodziny oraz znoszenie barier dla rodziców – również tych przyszłych i nie do końca zdecydowanych. Główny cel to wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Minister Maląg przypomniała o realizowanych dotychczas programach, takich jak Rodzina 500+, Maluch+, czy Dobry Start, które wymiernie wpływają na sytuację finansową polskich rodzin. Zwróciła jednak uwagę na wagę czynnika społeczno-kulturowego, czyli kształtowania pozytywnego obrazu rodziny.  – Jak pokazują badania, Polacy chcą mieć dzieci. Dlatego ważnym zadaniem władz jest wspieranie młodych ludzi w tym zamierzeniu, przez tworzenie jak najlepszych warunków na przykład do godzenia pracy zarobkowej z życiem rodzinnym – mówiła minister Maląg. Jednak równie istotne jest tworzenie pozytywnego wizerunku rodziny.

Przykładem działań w tym obszarze mogą być rozpisane przez MRiPS konkursy”: „Po Pierwsze Rodzina” – skierowany do organizacji pozarządowych i „Samorząd pro Familia” – w którym startują władze samorządowe. To okazja do zaprezentowania na szerszym forum własnych, innowacyjnych przedsięwzięć służących poprawie sytuacji rodzin. – Cieszę się, że aż tyle samorządów było zainteresowanych naszym konkursem – dodała minister.

W opinii minister Marleny Maląg  pułapka demograficzna grozi tym, że w przyszłości nie będzie miał kto korzystać z realizowanych dziś inwestycji – dróg, żłobków czy przedszkoli. Dlatego niezbędna jest szeroka koalicja na rzecz rodziny. Musi obejmować również działania na rzecz seniorów, w ramach solidarności międzypokoleniowej.

– Wkrótce przedstawimy założenia  Strategii Demograficznej, będącej uzupełnieniem „Nowego Ładu” – zapowiedziała minister Marlena Maląg. Obejmą one politykę mieszkaniową, podatkową, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa związanego ze stabilnością zatrudnienia i wiele innych obszarów, mogących pomóc młodym ludziom w podjęciu decyzji o założeniu rodziny i posiadaniu dzieci.

{"register":{"columns":[]}}