W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pozytywne trendy na rynku pracy

25.02.2019

Bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, coraz mniej osób jest biernych zawodowo, a z rejestrów urzędów pracy, osób długotrwale pozostających bez posady, ubywa dużo szybciej niż wynosi unijna średnia. Przyjrzeliśmy się trendom na rynku pracy w ostatnich trzech latach.

Praca

Pod uwagę wzięliśmy dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Porównaliśmy, jak wyglądała sytuacja na rynku pracy na początku 2015 roku i po trzech kwartałach ubiegłego roku. Wnioski? Regularnie obserwujemy spadek odsetka osób długotrwale bezrobotnych i biernych zawodowo, a poziomy bezrobocia są najniższe od transformacji ustrojowej

Coraz mniej bezrobotnych

W trzecim kwartale 2018 roku stopa bezrobocia według metodologii BAEL wyniosła 3,8 proc. To sporo mniej niż w pierwszym kwartale 2015 roku, kiedy bez pracy było blisko 1,5 mln osób, a stopa bezrobocia notowana była na poziomie 8,6 proc. W trzecim kwartale ubiegłego roku zbiorowość bezrobotnych liczyła 662 tys., co oznacza spadek o ok. 832 tys. osób, figurujących w rejestrach jeszcze na początku 2015 roku.

- Zbliżamy się do poziomu tzw. naturalnej stopy bezrobocia, co oznacza, że kolejne tak spektakularne spadki będą trudne do osiągnięcia. Chcemy, żeby coraz więcej Polaków miało pracę, żeby rosły pensje, dobrobyt rodzin. Dużą wagę przywiązujemy do aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych i biernych zawodowo. To niewykorzystane zasoby, które chcemy pobudzić i przywrócić na rynek pracy – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Dobrą kondycję rynku pracy widać również po statystykach mierzących udział osób długotrwale bezrobotnych (ponad 12 miesięcy) w ogólnej liczbie bezrobotnych. W pierwszym kwartale 2015 roku wynosił on ok. 40 proc. w trzecim kwartale ubiegłego roku spadł do poziomu 26 proc. Mówimy więc o spadku rzędu 14 pkt proc.

To dużo szybciej niż wynosi unijna średnia – w krajach Wspólnoty, w analogicznym okresie spadek wyniósł 5 pkt proc. W sumie w trzecim kwartale 2018 roku udział osób długotrwale bezrobotnych w liczbie bezrobotnych ogółem w UE był na poziomie ok. 43 proc.

W Polsce, odsetek kobiet poszukujących pracy ponad rok zmniejszył się – w omawianym okresie – o 18,6 pkt proc., a w przypadku mężczyzn o 11,2 pkt proc. Z kolei ok. 13 proc. mężczyzn i ok. 7 proc. kobiet (wśród ogółu osób bezrobotnych) poszukuje pracy ponad dwa lata. To również dużo lepiej niż jeszcze na początku 2015 roku – w przypadku mężczyzn mówimy o spadku o 5 pkt proc., w przypadku kobiet – aż o 13 pkt proc.

Aktywni i bierni zawodowo

W trzecim kwartale ubiegłego roku współczynnik aktywności zawodowej (w populacji osób w wieku 20-64 lata) wyniósł 75,6 proc. To o 2,6 pkt proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2015 roku. Współczynnik ten rośnie zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet – odpowiednio o 2,9 pkt proc. i 2,2 pkt proc.

Jeśli spojrzymy na dane dotyczące osób w wieku okołoemerytalnym (55-64 lat) to również widzimy poprawę sytuacji. Współczynnik aktywności zawodowej ogółem wyniósł w trzecim kwartale 2018 roku 51,1 proc i wzrósł on w omawianym okresie o 5,2 pkt proc. (dla kobiet o 4,1 pkt proc. i mężczyzn o 6,3 pkt proc.).

A co z biernymi zawodowo? W trzecim kwartale ubiegłego roku biernych zawodowo powyżej 15 lat było ponad 13,1 mln osób, ale to znów mniej niż jeszcze trzy lata temu. W porównaniu do pierwszego kwartału 2015 roku jest 278 tys. mniej biernych zawodowo mężczyzn i 214 tys. kobiet.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.02.2019 15:50 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
25.02.2019 15:50 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}