W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Praca dla drugiego człowieka, nie dla zysku

11.02.2020

Ekonomia społeczna i solidarna – czyli jaka? Taka, w której działalność komercyjna służy społeczeństwu m.in. poprzez zatrudnianie i integrację osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dzisiaj w Polsce działa ok. 94 tys. podmiotów ekonomii społecznej.

Kolaż zdjęć nadesłanych przez nagrodzone podmioty ekonomii społecznej

W ekonomii społecznej i solidarnej chodzi przede wszystkim o drugiego człowieka. Celem nie jest wiec zysk, ale działanie na rzecz społeczeństwa poprzez zatrudnianie i integrację osób niepełnosprawnych, bezdomnych, seniorów, czyli osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Dzisiaj w Polsce działa ok. 94 tys. podmiotów ekonomii społecznej. W powstałej w ubiegłym roku bazie znajduje się blisko 1150 podmiotów, które uzyskały status przedsiębiorstwa społecznego. To m.in. spółdzielnie socjalne, fundacje, spółki non profit, stowarzyszenia. Różne branże, lokalizacje, skala działalności, ale jeden cel – działanie na rzecz innych.

Wyróżnienie najbardziej zaangażowanych

W 2018 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po raz pierwszy zorganizowało ogólnopolski konkurs dla podmiotów ekonomii społecznej „Znaki Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej”. To specjalne wyróżnienie dla tych podmiotów, które skutecznie łączą działalność ekonomiczną z zaangażowaniem społecznym. W pierwszej edycji konkursu wyróżniono 27 podmiotów, rok później – 49. W najbliższym czasie wystartuje nowa edycja konkursu, a certyfikaty przyznawane będą w 5 kategoriach.

  • Kategoria I – Debiut roku
  • Kategoria II – Najlepszy pracodawca
  • Kategoria III – Sukces rynkowy
  • Kategoria IV – Przedsięwzięcie PES (podmiot ekonomii społecznej) sfinansowane ze środków zwrotnych EFS (Europejski Fundusz Społeczny)
  • Kategoria V – Społecznie odpowiedzialny samorząd

Laureaci poprzednich edycji konkursu to dobre przykłady i wzór dla innych podmiotów ekonomii społecznej.

Przez żołądek do serca

Jak mówi Dagmara Janas, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”, które w 2019 r. uzyskało certyfikat i zostało laureatem konkursu „Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej”, głównym celem działalności stowarzyszenia jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami w każdym tego słowa znaczeniu.

– Dlatego otworzyliśmy restaurację „Różany Gościniec”, w której zatrudniamy takie osoby. Nasi niepełnosprawni pracownicy mają możliwość udowodnić, że są potrzebni i mogą z powodzeniem realizować się również zawodowo. Bardzo dobrze sprawdzają się w pracy jako kelnerzy, pomoce kuchenne i pomocne techniczne. Nasza Restauracja świadczy także usługi cateringowe dla innych podmiotów działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i przedszkoli – mówi Dagmara Janas.

Pasję do gotowania z działaniem na rzecz innych łączy również Spółdzielnia Socjalna „Bon Appetit” świadcząca usługi cateringowe.

– Spółdzielnia Socjalna „Bon Appetit” powstała w 2017 r. Początkowo zatrudnialiśmy 4 osoby, a w tej chwili dajemy pracę blisko 25 osobom oddalonym od rynku pracy. Są to przede wszystkim osoby bezrobotne, niepełnosprawne, 50+ lub młodzi stażyści – wylicza Monika Kościańska, prezes Spółdzielni, która w 2019 r. uzyskała certyfikat i została laureatem konkursu „Znak Jakości”.

Edukacja i rehabilitacja społeczna

Misją Fundacji Rozwoju Warmii i Mazur jest umożliwienie rozwoju lokalnej społeczności na jak największą skalę – począwszy od wychowania i edukacji najmłodszych dzieci poprzez edukację młodzieży i dorosłych. W ubiegłym roku Fundacja uzyskała certyfikat i została laureatem konkursu „Znak Jakości”.

– Największym sukcesem naszej działalności w ostatnim czasie jest Akademicki Zespół Placówek Oświatowych w Fijewie. Placówka powstała w nowym budynku, wyposażonym  w nowoczesne i innowacyjne pomoce edukacyjne. Miarą sukcesu jest coraz większa popularność i rozpoznawalność naszej placówki w regionie. Zaledwie po 1,5 roku od jej otwarcia uczęszcza do niej ok. 300 uczniów, jest miejscem pracy dla ponad 50 osób i wsparcia dla wielu rodziców – podkreśla Joanna Długosz, prezes Fundacji Rozwoju Warmii i Mazur.

Przykładem podmiotu, który w ubiegłym roku również został wyróżniony certyfikatem i został laureatem konkursu, jest Spółdzielnia Socjalna „Perspektywa”. Spółdzielnia otrzymała pożyczkę w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Pożyczkę przeznaczyliśmy na odbudowę budynku, w którym zlokalizowane są podmioty ekonomii społecznej: warsztat terapii zajęciowej dla 50 osób, siedziba Fundacji „Ochrona Zdrowia i Rehabilitacja Niepełnosprawnych”, spółdzielnia socjalna „Perspektywa” oraz spółka z o.o. posiadająca status przedsiębiorstwa społecznego – wskazuje prezes Spółdzielni Wacław Szramowski.

Podmioty te, jak mówi, ukierunkowane są na działalność w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Każdego dnia z budynku korzysta 120 - 150 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. – Na bazie tych firm i organizacji utworzyliśmy ośrodek integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. W roku bieżącym przystępujemy do kolejnego etapu jego rozbudowy o dwukondygnacyjne skrzydło – dodaje Wacław Szramowski.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}