W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracodawca PRO FAMILIA. Debata w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

22.11.2021

Hasłem przewodnim debaty, która odbyła się w poniedziałek w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, było: „Pracodawca PRO FAMILIA – co to oznacza w praktyce?”. Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat sytuacji na rynku pracy oraz rozwiązań, które sprzyjają łączeniu życia rodzinnego z pracą zawodową.

Debata "Pracodawca Pro familia - co to oznacza w praktyce?

Około 72 proc. Polaków jest zdania, że pracodawcy zwracają uwagę na politykę prorodzinną w miejscu pracy i próbują stwarzać warunki do łączenia aktywności zawodowej z życiem rodzinnym – wynika z badania firmy Kantar przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Podczas wystąpienia inaugurującego debatę „Pracodawca pro familia – co to oznacza w praktyce?” minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że wsparcie rodzin od samego początku jest w centrum uwagi obecnie rządzących.

– Przez ostatnie 6 lat, krok po kroku realizujemy skutecznie programy prorodzinne. Od początku funkcjonowania programu „Rodzina 500+” do polskich rodzin trafiło już 165 mld zł – zaznaczyła minister Maląg. – Tworząc politykę prorodzinną, budujemy szeroką koalicję – to działania rządu, samorządu, organizacji pozarządowych, a teraz w to wsparcie włączamy także pracodawców. Naszym celem jest budowa Polski opartej na silnym fundamencie rodziny – dodała.

Kobiety na rynku pracy

Minister Marlena Maląg mówiła także o sytuacji kobiet na rynku pracy.

– W kontekście działań prorodzinnych niezmiernie istotna jest także sytuacja kobiet na rynku pracy. A ta poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat. Dziś wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce wynosi ok. 64 proc. To wzrost o blisko 13 proc. w porównaniu z 2015 r. – wskazała szefowa MRiPS.

Obecny na debacie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaznaczył z kolei, że pracownik, który czuje się bezpiecznie, nie musi wybierać pomiędzy pracą a rodziną.

– Jest pracownikiem bardziej wydajnym, bardziej zaangażowanym w pracę i dającym z siebie więcej w miejscu pracy – powiedział wicepremier Sasin.

„Pracodawca pro familia – co to oznacza w praktyce?”

W poniedziałkowej debacie uczestniczyli:

Małgorzata Sadurska – Członek Zarządu PZU S.A. oraz PZU Życie S.A.

Iwona Duda – wiceprezes PKO Bank Polski, kierująca pracami zarządu

Marcin Chludziński – Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. KGHM to my

Janusz Szewczak – Członek Zarządu ds. Finansowych PKN ORLEN S.A.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}