W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pytania i odpowiedzi dla rodziców

Pytania i odpowiedzi dla rodziców MRPiPS
Co to jest dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt w instytucji opieki do lat 3?

Dofinasowanie jest jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych przez rząd
w ramach Polskiego Ładu.  Jest  drugą, obok rodzinnego kapitału opiekuńczego, formą wsparcia przewidzianą w ustawie z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym (Dz.U. poz. 2270), kierowaną do rodziców  dzieci uczęszczających do żłobków, klubów dziecięcych oraz objętych opieką dziennego opiekuna.

Na jakie dzieci przysługuje dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt w instytucji opieki?

Dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub
u dziennego opiekuna przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, w tym osobom, które nie są obywatelami Polski, na dziecko uczęszczające do ww. instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego

Dofinansowanie przysługuje na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna, na które nie został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy. Biorąc pod uwagę, że rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończenia 35 miesiąca życia, to dofinansowanie przysługuje:

  1. na dziecko pierwsze lub jedyne w rodzinie, niezależnie od wieku, pod warunkiem uczęszczania tego dziecka do żłobka, klubu dziecięcego lub korzystania z opieki dziennego opiekuna
  2. na każde dziecko w wieku przed miesiącem ukończenia 12. miesiąca życia i po miesiącu ukończenia 35. miesiąca życia, pod warunkiem, że dziecko uczęszcza do instytucji opieki.
Kto składa wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania? W jaki sposób?

Wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania będzie składać rodzic. Przez rodzica rozumie się także opiekuna prawnego oraz inne osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. Wniosek będzie składany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek będzie można składać wyłącznie przez Internet za pośrednictwem portalu PUE ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Czy dofinansowanie przysługuje rodzicowi zastępczemu?

Tak, gdyż rodzic zastępczy jest osobą której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Od kiedy będzie można składać wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania?

Wniosek będzie można złożyć od 1 kwietnia 2022 r. Jeśli wniosek zostanie złożony do 31 maja 2022 r., to prawo do dofinansowania zostanie ustalone przez ZUS od 1 stycznia 2022 r., ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do instytucji opieki.

 

Komu i w jakim terminie ZUS będzie przekazywał dofinansowanie?

Dofinansowanie będzie przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub rachunek bankowy dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek  z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka. Dofinansowanie będzie przekazywane w terminie do 20. dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.

Ile będzie wynosić dofinansowanie?

Wysokość dofinansowania to co do zasady 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Co należy rozumieć przez opłatę rodzica ponoszoną za pobyt dziecka?

Przez opłatę rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna  rozumie się miesięczną opłatę ponoszoną przez rodzica za pobyt dziecka w ww. instytucjach
z uwzględnieniem przyznanych przez podmiot prowadzący zniżek, z uwzględnieniem dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Do opłaty za pobyt dziecka nie wlicza się opłaty za wyżywienie.

Czy prawo do dofinansowania jest uzależnione od kryterium dochodowego? Czy  dofinasowanie podlega opodatkowaniu? 

Prawo do dofinasowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki do lat 3 jest niezależne od dochodów rodziny, jest wolne od egzekucji oraz nie podlega opodatkowaniu.

Czy dofinansowanie przysługuje jeśli moje dziecko uczęszcza do przedszkola?

Dofinansowanie przysługuje tylko na dzieci uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego albo objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.

Czy na to samo dziecko mogę jednocześnie pobierać rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinasowanie?

Nie, dofinansowanie przysługuje na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub pozostające pod opieką opiekuna dziennego, jeżeli nie został przyznany na to dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy. W związku z tym, jeśli na dane dziecko rodzic może ubiegać się zarówno o rodzinny kapitał opiekuńczy jak i o dofinasowanie, to musi wybrać z której z tych dwóch form wsparcia chce skorzystać.

Czy jeśli będę pobierał rodzinny kapitał opiekuńczy na dziecko po 1000 zł przez 12 miesięcy, to czy wtedy przez kolejne 12 miesięcy - do ukończenia przez dziecko 35 miesiąca życia, będę mógł skorzystać z dofinasowania?

Nie. W sytuacji gdy  na dziecko został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy i rodzic pobrał ten kapitał w łącznej przysługującej wysokości przed ukończeniem przez dziecko 35. miesiąca życia, to dofinansowanie na to dziecko będzie przysługiwało dopiero po ukończeniu przez nie 35. miesiąca życia.

Obecnie korzystam z urlopu wychowawczego w związku ze sprawowaniem opieki nad 15-miesięcznym synem, którego od miesiąca posyłam do klubu dziecięcego. Czy w takim wypadku mogę ubiegać się o dofinasowanie jeśli jestem na urlopie wychowawczym?

Korzystanie przez rodzica z urlopu wychowawczego nie ma wpływu na prawo do dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki do lat 3.

Mam jedno dziecko, które zamierzam posłać do żłobka od 1 czerwca 2022 r. Kiedy  w takiej sytuacji powinnam złożyć wniosek o dofinansowanie?

Rodzic może złożyć  wniosek o dofinansowanie nie wcześniej niż w dniu rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka lub klubu dziecięcego lub objęcia dziecka opieką przez dziennego opiekuna. Jeśli rodzic złoży ten wniosek w terminie 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka lub klubu dziecięcego lub objęcia dziecka opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna, to dofinansowanie będzie przysługiwało od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka lub klubu dziecięcego lub objęcia dziecka opieką przez opiekuna dziennego.  Jeśli rodzic złoży wniosek po upływie ww. 2-miesięcznego terminu, to dofinansowanie będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku o ustalenie prawa do dofinansowania.

Skąd ZUS będzie miał informacje konieczne do ustalenia prawa do dofinansowania  takie jak nr rachunku bankowego podmiotu prowadzącego instytucję opieki albo wysokość opłaty rodzica za pobyt dziecka w instytucji opieki?

ZUS będzie w sposób zautomatyzowany pozyskiwał elektronicznie z systemu Rejestr Żłobków dane dotyczące dzieci uczęszczających do instytucji opieki oraz ich rodziców. Z Rejestru Żłobków ZUS będzie pozyskiwał m.in. wysokość opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki w poszczególnych miesiącach, a także numer rachunku bankowego podmiotu prowadzącego instytucję opieki, na który będzie przekazywać dofinasowanie. Dane dotyczące dzieci i ich rodziców będą co miesiąc przekazywane przez podmiot prowadzący instytucję opieki do systemu Rejestr Żłobków, ale nie będą publikowane na stronach gminy prowadzącej rejestr żłobków i klubów dziecięcych oraz wykaz dziennych opiekunów ani na stronie ministra właściwego do spraw rodziny.

Skąd będę wiedzieć że ZUS rozpatrzył mój wniosek i przyznał dofinasowanie na moje dziecko?

Postępowanie w sprawie dofinansowania będzie prowadzone w formie elektronicznej. Wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi rodzic znajdzie na PUE ZUS. Tak jak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego, programu „Rodzina 500+” i „Dobry start”, przyznanie przez ZUS dofinansowania nie będzie wymagało wydania decyzji administracyjnej. Jeśli dofinasowanie zostanie przyznane, to rodzic otrzyma informację o przyznaniu świadczenia na profil na PUE ZUS, a także na adres poczty elektronicznej podany we wniosku – także w sytuacji, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Co ważne, ZUS udostępni też żłobkowi, klubowi dziecięcemu, podmiotowi zatrudniającemu dziennego opiekuna albo dziennemu opiekunowi prowadzącemu działalność na własny rachunek informację o przyznaniu  dofinansowania na dziecko uczęszczające do instytucji opieki na adres poczty elektronicznej wskazany w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych lub wykazie dziennych opiekunów.

Czy dofinansowanie przysługuje na dzieci znajdujące się pod opieką niani  ?

Nie. Dofinansowanie przysługuje na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna.

Jak poinformować ZUS o tym, że dziecko nie będzie już uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna?

Należy złożyć do ZUS wniosek o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w instytucji (taki jak wcześniej), w którym zostanie uzupełniona informacja, że wniosek o dofinansowanie został już złożony oraz że dziecko przestało uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

Jak poinformować ZUS o zmianie instytucji opieki, do której uczęszcza dziecko ?

Należy złożyć do ZUS wniosek o dofinansowanie (taki jak wcześniej) i wskazać w nim, że wniosek o dofinansowanie został już złożony oraz poinformować o zmianie instytucji opieki.

 

{"register":{"columns":[]}}