W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada Dialogu Społecznego pod nowym przewodnictwem. Pierwsze posiedzenie za nami

15.02.2024

Do priorytetowych przedsięwzięć Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej należy przygotowanie ustawy o publicznych służbach zatrudnienia – wskazała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas pierwszego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego z udziałem nowych szefów resortów. MRPiPS reprezentowali także wiceminister Sebastian Gajewski oraz dyrektor generalny Liwiusz Laska.

Rada Dialogu Społecznego pod nowym przewodnictwem. Pierwsze posiedzenie za nami

Centralnym punktem czwartkowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, które odbyło się 15 lutego w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie, były najważniejsze działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na czele wymienionych przez szefową MRPiPS priorytetów resortu znalazło się przygotowanie ustawy o publicznych służbach zatrudnienia. Założenia przyjęte w pracach nad nowymi rozwiązaniami to skrócenie czasu poszukiwania pracy oraz zwiększanie trwałości zatrudnienia. Jak zapewniła Ministra, resort rodziny pracuje także nad projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy mającym uspójnić i uszczelnić obecne przepisy. Co ważne, będzie on dotyczył zarówno obywateli Ukrainy, jak i obywateli państw trzecich.

Wśród priorytetów ministerstwa jest też wdrożenie dyrektyw unijnych obejmujących kwestię adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Zabezpieczenie rodzin i seniorów

Nowym instrumentem wsparcia dla rodzin wymienionym przez szefową MRPiPS jest program „Aktywny Rodzic”, a także wprowadzenie rozwiązań dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i hospitalizowanych po porodzie. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że w resorcie powołany został zespół roboczy, który zajmuje się kwestią uprawnień rodzicielskich rodziców w tej szczególnej sytuacji życiowej.

Kolejne instrumenty przygotowywane przez MPRiPS to ustawy dotyczące zabezpieczenia społecznego. Chodzi o uregulowanie kwestii świadczenia honorowego dla stulatków, drugą w roku waloryzację rent i emerytur oraz podniesienie i waloryzację zasiłku pogrzebowego.  

Ministra Dziemianowicz-Bąk poinformowała również, że trwają prace nad projektem ustawy, który wprowadzi zliczanie do stażu pracy okresów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych.

Ochrona sygnalistów

Wiceminister Sebastian Gajewski podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego podkreślił z kolei, że na końcowym etapie prac legislacyjnych znajduje się projekt ustawy o ochronie sygnalistów.

Staramy się w dialogu z organizacjami pozarządowymi przygotować jak najlepszy projekt. Organem władzy publicznej odpowiedzialnym za organizację całego systemu zgłaszania naruszeń prawa jest w projekcie Rzecznik Praw Obywatelskich. To gwarantuje pełną niezależność, niezależne wsparcie sygnalistów – zapewnił.

Skład Rady Dialogu Społecznego

W posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, poza przedstawicielami kierownictwa resortu rodziny, uczestniczyli także minister nauki Dariusz Wieczorek, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, ministra do spraw równości Katarzyna Kotula oraz podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Hanna Majszczyk.

Przedstawiciele organizacji związkowych:

  • NSZZ „Solidarność”,
  • Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych,
  • Forum Związków Zawodowych.

 

Reprezentatywne organizacje pracodawców:

  • Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Konfederacja „Lewiatan”,
  • Związek Rzemiosła Polskiego,
  • Związek Pracodawców Business Centre Club,
  • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców,
  • Federacja Przedsiębiorców Polskich.

 

Rada Dialogu Społecznego stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym. RDS zastąpiła działającą od 1994 roku Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}