W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem raźniej. Dzień Praw Rodziny

22.10.2023

Rodzina to siła i bezpieczna przestrzeń, w której stawiamy pierwsze kroki, która przygotowuje nas do życia w społeczeństwie. To najwyższa wartość dla ogromnej większości Polaków. Obchodzony 22 października Dzień Praw Rodziny to doskonała okazja do przypomnienia, jak ważną rolę nie tylko w ujęciu indywidualnym, ale także z perspektywy całej wspólnoty, odgrywa właśnie rodzina.

Razem raźniej. Dzień Praw Rodziny

Dzień Praw Rodziny został ustanowiony przez Sejm w 2016 r. 22 października to nieprzypadkowa data – właśnie tego dnia w 1983 roku, w piątą rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, Stolica Apostolska ogłosiła „Kartę Praw Rodziny”.

Rodzina jest naszym najwyższym dobrem, jest najważniejsza dla każdego z nas. Najpierw rodzice, rodzeństwo, dziadkowie – to nasz cały świat.  Potem, gdy dorastamy, stajemy się dorośli, ten krąg się rozszerza, wkrótce sami zakładamy własne rodziny, poznajemy drugą stronę medalu. Przypomnę, że to właśnie my dodaliśmy do nazwy kierowanego przeze mnie resortu człon „Rodzina”. Była to zmiana nie tylko symboliczna, ale zmiana wyznaczająca kierunek naszych działań w kolejnych latach. Obowiązkiem rządzących jest bowiem troska o dobro rodzin – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bezpieczna przyszłość naszych dzieci

Program Rodzina 500+, który wkrótce zmieni się w 800+, Dobry start, Rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie do opieki żłobkowej, większe nakłady na tworzenie nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi w ramach programu Maluch+ – to tylko niektóre z działań realizowanych w ostatnich latach na rzecz rodzin z dziećmi.

Od 2016 roku to już blisko 258 mld zł. To inwestycja w przyszłość naszych dzieci, w ich bezpieczny rozwój, wyrównywanie szans edukacyjnych – w spokojne jutro. To konkretne wsparcie na kolejnych etapach życia i rozwoju dziecka, dopasowane do potrzeb rodziców, do potrzeb rodzin – wskazuje minister Marlena Maląg.

Spokojna jesień życia

Rodzina to także starsze pokolenie, które zasługuje na spokojną jesień życia. To 13. i 14. emerytura, waloryzacja świadczeń, program Mama 4+, ale też programy aktywizujące osoby starsze w całej Polsce – Senior+ i Aktywni+. I nie tylko.

Jak zaznacza szefowa resortu rodziny, z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że na waloryzację i wypłatę 13. i 14. emerytury w latach 2019-2023 łącznie przeznaczono ok. 196,55 mld zł.

Troska o bezpieczeństwo osób starszych, również to finansowe, to obowiązek państwa. To także wcielanie w życie idei solidarności międzypokoleniowej i społecznej, wyraz szacunku i wdzięczności – zaznacza minister rodziny Marlena Maląg.

I dodaje: „Bezpieczna rodzina – od najmłodszych, po najstarszych jej członków – to nasze wspólne dobro, to nasza przyszłość”.

{"register":{"columns":[]}}