W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rodzicu, wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy złożysz od 1 stycznia 2022 r.

23.12.2021

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzi rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. Od stycznia 2022 r. będzie można składać wnioski o świadczenie. W jaki sposób złożyć taki wniosek? Kiedy zrobić to najlepiej? Odpowiadamy!

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - Terminy składania wniosków

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzi rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. Od stycznia 2022 r. będzie można składać wnioski o świadczenie. W jaki sposób złożyć taki wniosek? Kiedy zrobić to najlepiej? Odpowiadamy!

Celem rodzinnego kapitału opiekuńczego jest przede wszystkim wsparcie rodziców w spokojnym powrocie do pracy. To nowe świadczenie przysługujące na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy. Co ważne, nie ma znaczenia, w jakim wieku jest pierwsze dziecko. Świadczenie będzie przysługiwało nawet wtedy, gdy pierwsze dziecko jest dawno pełnoletnie.

To nawet 12 tys. zł wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Nie będzie tu obowiązywało kryterium dochodowe, świadczenie nie będzie też opodatkowane.

Rodzinny kapitał opiekuńczy od 1 stycznia 2022 r.

1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie rodzinny kapitał opiekuńczy. Wtedy też będzie możliwe złożenie wniosku o nowe świadczenie. Obsługą przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W jaki sposób złożyć wniosek?

Wnioski będzie można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej –  za pośrednictwem:

 • platformy Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej),
 • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
 • bankowości elektronicznej:
  • od 4 stycznia 2022 r. przez: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A.,
  • od 11 stycznia 2022 r. przez Getin Noble Bank S.A.
  • od 24 stycznia 2022 r. przez: Bank Pocztowy S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A.
  • od 1 lutego 2022 r. przez: Alior Bank S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A., SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta.

Wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto bankowe.

Ważne terminy!

Rodzic będzie mógł złożyć wniosek o kapitał na trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia oraz na miesiąc po ukończeniu 12. miesiąca życia. W przypadku złożenia wniosku po upływie tego okresu, kapitał będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku.

Daje to rodzicom aż 5 miesięcy na złożenie wniosku, aby uzyskać kapitał w pełnej wysokości. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, upływ każdego kolejnego miesiąca będzie powodował zmniejszenie całkowitego wymiaru kapitału (12 tys. zł) o 500 zł za każdy miesiąc.

RKO

Przykłady:

Mam dziecko urodzone 16 sierpnia 2020 r., co mam zrobić, żeby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Złóż wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w styczniu 2022 r. Świadczenie zostanie przyznane od stycznia i będzie przysługiwać do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy.

Mam dziecko urodzone 18 września 2019 r., co mam zrobić, żeby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Złóż wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w styczniu 2022 r. Świadczenie zostanie przyznane od stycznia i będzie przysługiwać do końca miesiąca, w którym dziecko kończy  35 miesięcy.

Mam dziecko urodzone 3 marca 2021 r., co mam zrobić, żeby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Złóż wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w między 1 stycznia 2022 r. a 30 kwietnia 2022 r. W ten sposób świadczenie będzie przysługiwać w pełnej wysokości. Świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia i będzie przysługiwać do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy.

Mam dziecko urodzone 12 września 2021 r., co mam zrobić, żeby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Złóż wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy między 1 czerwca 2022 r. a 31 października 2022 r. (przed 1 czerwca 2022 r. Twój wniosek nie zostanie przyjęty). W ten sposób świadczenie będzie przysługiwać w pełnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Świadczenie zostanie przyznane od września 2022 r., tj. od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia i będzie przysługiwać do końca miesiąca, w którym dziecko ukończy 35 miesięcy.

Mam dziecko urodzone 7 października 2021 r., co mam zrobić, żeby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Złóż wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w między 1 lipca 2022 r. a 30 listopada 2022 r. W ten sposób świadczenie będzie przysługiwać w pełnej wysokości. Świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia i będzie przysługiwać do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy.

{"register":{"columns":[]}}