W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rodzina to fundament

20.07.2021

– Rząd Zjednoczonej Prawicy jest pierwszym polskim rządem, który prowadzi kompleksową politykę senioralną. Nasze działania zbudowane są na fundamencie solidarności międzypokoleniowej – deklarowała minister Marlena Maląg, podczas spotkania w Klubie „Senior+” w Brześciu Kujawskim.

Zdjęcia z wizyty minister Marleny Maląg w mazowieckich gminach Ojrzeń i Regimin

Minister Marlena Maląg spotkała się z uczestnikami zajęć Klubu. Rozmawiała z nimi o polityce rodzinnej, której nieodłączną częścią jest polityka senioralna i o Polskim Ładzie.

Z seniorami na Kujawach i Mazowszu

–  W przeciwieństwie do naszych poprzedników, nie zapominamy o naszych seniorach. Na programy i działania dedykowane osobom starszym przeznaczymy w tym roku ok. 36 mld złotych, czyli dziesięciokrotnie więcej niż w 2015 roku – mówiła minister­ w Brześciu Kujawskim. Jesteśmy wdzięczni za ich ciężką pracę i za to, że przez lata budowali naszą Ojczyznę.

Obecnie w Polsce działa blisko tysiąc domów i klubów „Senior+”, z których korzysta ponad 23 tys. osób, a program ASOS – od tego roku zastąpiony przez program „Aktywni+” – to 2,8 tys. zrealizowanych projektów dla 1,4 mln osób starszych.

Po wizycie w Brześciu Kujawskim, minister Marlena Maląg odwiedziła Klub „Senior+” w Lekowie (gm. Regimin). – Patrząc na naszą historię, to rodziny są fundamentem silnej polskiej narodowości. To im zawdzięczamy, że żyjemy dziś w wolnym, niepodległym kraju – tłumaczyła minister Maląg zasadność twierdzenia, że rodzina jest polską racją stanu.

Dlatego, m.in. dzięki Polskiemu Ładowi, rząd chce zapewnić zrównoważony i dynamiczny rozwój każdej, nawet najmniejszej miejscowości, w sferze społecznej, infrastrukturalnej i gospodarczej. – Polski Ład jest realizacją marzeń wielu Polaków – mówiła minister.

Przypomniała, że oprócz programów skierowanych do rodzin z dziećmi, realizowana jest także polityka senioralna. Tylko na Mazowszu działa już blisko 160 placówek oferujących miejsca dla prawie 3 800 seniorów. W ramach tegorocznej edycji programu „Senior+” ma powstać kolejne 13, dla ponad 300 osób. Program „Aktywni+” w 2021 roku realizują na Mazowszu 33 organizacje pozarządowe. Korzysta z niego ponad 7,8 tys. beneficjentów. Dofinansowanie na ten cel wynosi 4,3 mln zł.

Piknik w Ojrzeniu

W Ojrzeniu w woj. mazowieckim minister Marlena Maląg uczestniczyła w pikniku rodzinnym. Zwiedziła również wystawę prac przygotowanych przez tutejsze koła gospodyń wiejskich.

W swoim wystąpieniu minister podkreśliła, że około 40 proc. naszego społeczeństwa stanowią mieszkańcy obszarów wiejskich. Więcej niż połowa środków z programu „Dobry Start” trafia do rodzin mieszkających na wsi. W zeszłym roku w Polsce wyprawkę szkolną otrzymało w gminach wiejskich ok. 2,5 mln dzieci.

– Wnioski można składać do końca listopada, ale im szybciej złożony wniosek, tym szybciej pieniądze trafią na konta – przypomniała minister Maląg, zapewniając jednocześnie, że wszystkie programy społeczne będą realizowane.

Na Mazowszu programem „Rodzina 500+” jest objętych 1,1 mln dzieci, do których do maja 2021 roku trafiło 22,8 mld zł. Ponad 662 tys. uczniów skorzystało tu w ubiegłym roku z programu „Dobry Start”. W tym roku, dzięki przyznanemu dofinansowaniu w wysokości 67,5 mln zł, Mazowsze wzbogaci się o  4,7 tys. miejsc w placówkach opieki dla dzieci do lat 3, zaś 13,1 tys. miejsc otrzyma środki na funkcjonowanie z programu „Maluch+”. W 2021 r.  powstanie w regionie także 13 nowych domów i klubów „Senior+”.