W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rodzina w centrum uwagi. Cykl konferencji regionalnych z udziałem kierownictwa ministerstwa rodziny

02.02.2020

W poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainauguruje cykl konferencji regionalnych, na których podsumowane zostaną programy i działania realizowane przez resort rodziny na rzecz rodzin, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. Ważnym punktem konferencji będzie wręczenie promes dla gmin, które w tegorocznej edycji programu „Maluch+” uruchomią nowe miejsca opieki nad maluchami.

konferencje regionalne - mapa

Cykl zainauguruje konferencja w Poznaniu z udziałem minister rodziny Marleny Maląg. Również w poniedziałek odbędą się konferencje w Opolu (z udziałem wiceministra Stanisława Szweda), Rzeszowie (z udziałem wiceminister Aliny Nowak) i w Gorzowie Wielkopolskim, w której udział weźmie wiceminister Kazimierz Kuberski.

Konferencje potrwają do 21 lutego.  Kierownictwo resortu rodziny spotka się z samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych ze wszystkich województw.

Rodzina w centrum uwagi

Rodzina jest w centrum polityki społecznej państwa, jako rząd Zjednoczonej Prawicy przywróciliśmy rodzinom należyty szacunek, zapewniliśmy wsparcie.  Ale najbliższym otoczeniem dla rodziny jest wspólnota lokalna, samorząd. Realizując działania na rzecz rodzin samorządy nie mogą być pozostawione same sobie. Dlatego szereg programów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dedykowane jest właśnie jednostkom samorządu terytorialnego. Mają one stanowić wsparcie w realizowaniu działań na rzecz rodzin – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Promesy dla gmin

Takim programem jest „Maluch+”. W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.

W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy.

Na razie poznaliśmy wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki. Ministerstwo poinformowało, że w całej Polsce na ten cel zostanie przeznaczone 336,6 mln złotych.

Ważnym punktem konferencji regionalnych będzie wręczenie promes dla gmin, które w tegorocznej edycji uruchomią nowe miejsca opieki nad maluchami. W sumie powstanie w całej Polsce ok. 24,8 tys. nowych miejsc opieki w 817 instytucjach.

Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku mamy aż 110 takich gmin w całym kraju – mówi minister rodziny Marlena Maląg. – Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu instytucji. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi – dodaje.

Z szacunków resortu rodziny wynika, że na koniec 2020 roku w całej Polsce będziemy mieli ponad 200 tys. miejsc opieki nad maluchami. W 2015 roku było ich jedynie 84 tys.

Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach  i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego br.

{"register":{"columns":[]}}