W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rodzina w centrum uwagi resortu rodziny

11.12.2020

11 grudnia 2020 roku odbyła się konferencja „Rodzina w centrum uwagi” skierowana do przedstawicieli samorządów, a zorganizowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. O propozycji nowego podejścia do działań na rzecz budowania szczęścia polskich rodzin rozmawiali przedstawiciele rządu, Rady Rodziny i świata biznesu.

Rodzina

Spotkanie w formule hybrydowej, w którym udział wzięło ponad 400 gości, poświęcone było kwestii nowego podejścia do działań na rzecz polskich rodzin. Prelegenci podkreślili, że choć kwestie ekonomiczne są niezwykle ważne, to na kwestię wzmacniania rodziny trzeba spojrzeć szerzej – po to, by działań nie sprowadzać wyłącznie do kwestii pomocowych.  


Gospodarz spotkania Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że bez zaangażowania władz lokalnych działania na rzecz rodzin będą niekompletne: - Szczęśliwa rodzina wychowująca dzieci jest ważnym elementem bezpieczeństwa, stabilizacji i dobrostanu wspólnot lokalnych, które tworzą wspólnotę ogólnonarodową. Dlatego na wszystkich szczeblach  zarówno rządowym jak i samorządowym musimy dbać o tworzenie takich warunków, aby rodziny mogły się rozwijać Nakładów przeznaczanych na wspieranie rodzin nie należy traktować jako pomocy społecznej, lecz jako niezbędną inwestycję. W tym rachunku rodzina zawsze stoi po stronie inwestycji a nie kosztu.


W trakcie swojego wystąpienia minister Maląg podsumowała działania, które resort rodziny z sukcesem  zrealizował w 2020 roku, a które stanowią fundament do rozwijania działań na rzecz wzmacniania rodziny na każdym poziomie. Zaliczyła do nich m.in. utworzenie rekordowej liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3, utrzymanie ponad 6 mln miejsc pracy i zapewnienie świadczeń wspierających rodziców w okresie pandemii a także zabezpieczenie w tym trudnym czasie osób najsłabszych oraz seniorów.


Potrzebę nowego spojrzenia na kwestię współpracy pomiędzy instytucjami działającymi na rzecz rodziny podkreśliła w swoim wystąpieniu wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. Wyjaśniła, że jest to kolejny etap konsekwentnych działań na rzecz postawienia rodziny w centrum uwagi. – Zaczęliśmy od zdiagnozowania sytuacji i wypracowania ogólnej koncepcji tego, jak można postawić rodzinę w centrum zainteresowania wspólnoty. Następnie przygotowaliśmy model współpracy między organizacjami; w międzyczasie uruchomiliśmy program grantowy „Po pierwsze Rodzina!” skierowany do organizacji pozarządowych. Zacieśniliśmy także współpracę z Pełnomocnikami Wojewodów ds. Rodziny – dodaje Barbara Socha. – Przed nami kolejne kroki: zamierzamy przeprowadzić pilotażowe wdrożenia wypracowanych koncepcji w tych gminach, które chcą jeszcze mocniej zaangażować się w działania na rzecz rodziny i doprowadzić do upowszechnia dobrych praktyk.


Główne założenia modelu współpracy organizacyjnej, opartego na idei ułożenia relacji społecznych w taki sposób, by wzmacniać silne więzi w obrębie lokalnych wspólnot, zaprezentowała przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska: – Nasz pomysł ma bardzo praktyczny wymiar. To nie jest uchwała, tylko konkretne działanie w różnych obszarach kluczowych dla zwiększenia poczucia szczęścia rodzin, takich jak trwałość rodziny, zdrowie, kultura, edukacja, tożsamość lokalna oraz praca w obszarze tzw. kompetencji społecznych młodych ludzi, by przezwyciężyć problemy z poczuciem samotności, braku bliskich relacji i wspólnotowych więzi.


W kolejnej części spotkania zaprezentowane zostały przykłady dobrych praktyk oraz projekt pilotaży dla gmin, które są gotowe na wdrożenie nowego modelu współpracy i zasad komunikacji działań prorodzinnych. W końcowej części konferencji przedstawiciel KGHM Polska Miedź SA Błażej Marzoch opowiedział o tym, w jaki sposóbo firma angażuje się w działania prorodzinne i jakie korzyści płyną z tego zaangażowania dla lokalnej wspólnoty, ale też samej spółki. 


Wśród gości konferencji – oprócz przedstawicieli samorządów: prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów gmin, znaleźli się m.in. wojewodowie i marszałkowie województw, przedstawiciele Episkopatu Polski, przedstawicieli Rady Rodziny oraz osoby reprezentujące środowisko organizacji pozarządowych prowadzących działania na rzecz rodzin. 
 

Materiały

Transmisja na FB MRiPS

Wideo

{"register":{"columns":[]}}