W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Złożono wnioski na 400 tys. dzieci

26.01.2022

W ciągu niespełna miesiąca złożyli wnioski na 400 tys. dzieci w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. – To wspaniały wynik, w całym roku 2022 świadczeniem ma być objętych ok. 615 tys. dzieci. Polacy nie mają problemu ze składaniem wniosków online – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Stopy małego dziecka.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia – w sumie to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

rko

Rozwiązanie, które weszło w życie 1 stycznia 2022 r., realizowane jest w ramach Polskiego Ładu. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą, by było wypłacane po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok.

– W ciągu niespełna miesiąca od wejścia w życie rodzinnego kapitału opiekuńczego rodzice i opiekunowie złożyli wnioski na 400 tys. dzieci. To wspaniały wynik, w całym roku 2022 świadczeniem ma być objętych ok. 615 tys. dzieci. To doskonale pokazuje, że Polacy nie mają problemu ze składaniem wniosków online – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko drogą elektroniczną przez:

  • portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
  • PUE ZUS
  • bankowość elektroniczną.

rko

Pieniądze w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego będą wypłacane bezpośrednio na konto bankowe wskazane we wniosku.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

– Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, a mogą, do wnioskowania o rodzinny kapitał opiekuńczy – mówi minister Marlena Maląg.

RKo

Wideo

{"register":{"columns":[]}}