W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczęło się Forum Wizja Rozwoju. Minister Marlena Maląg w Gdyni o polityce rodzinnej, demografii i seniorach

26.08.2021

W czwartek w Gdyni rozpoczęła się czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju poświęconego najważniejszym wyzwaniom stojącym przed Polską gospodarką. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wygłosiła wystąpienie, wzięła także udział w panelach poświęconych wyzwaniom demograficznym i polityce senioralnej.

W sali siedzą cztery osoby. W środku siedzi minister Maląg ubrana w czerwoną sukienkę. Obok stolik z butelkami z wodą mineralną.

Forum Wizja Rozwoju odbywa się pod patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego w dniach 26-27 sierpnia 2021 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydarzenie poświęcone jest najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką – m.in. związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych.

Rodzina najlepszą drogą rozwoju Polski

W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pierwszego dnia Forum wystąpienie wygłosiła minister Marlena Maląg.

– W centrum działań polskiego rządu jest polska rodzina. Wsparcie dla polskich rodzin to priorytet – mówiła w czwartek w Gdyni minister Marlena Maląg. Jak dodała: To nie są tylko słowa.

Minister podkreśliła, że ostatni rok był czasem walki o zdrowie i życie Polaków, a z drugiej strony – ratowanie miejsc pracy. Na ten cel przeznaczone zostały miliardy złotych, dzięki którym uratowano miliony miejsc pracy.

– Polska sobie poradziła dzięki działaniom, które w odpowiednim momencie przez pana premiera zostały zaproponowane – zaznaczyła szefowa resortu rodziny. I dodała, że swoistą tarczą antykryzysową dla polskich rodzin były w czasie pandemii programy społeczne, które były realizowane bez zakłóceń. To m.in. program „Rodzina 500+” – już ponad 150 mld zł wsparcia dla blisko 6,5 mln dzieci miesięcznie. Do tego dochodzą programy takie jak „Dobry start”, „Mama 4+” czy „Maluch+”.

Nawiązując do założeń Polskiego Ładu minister Maląg wskazała z kolei, że stanowi on dążenie do realizacji marzeń Polaków o lepszym życiu. W centrum tych działań jest rodzina. Mówiła także o poszczególnych obszarach Polskiego Ładu takich jak polityka mieszkaniowa, tworzenie przyjaznego klimatu dla rodzin w pracy, większe nakłady na rozwój sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi, a także o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Wspominała o polityce senioralnej i rozwiązaniach skierowanych do osób starszych, jakie znalazły się w Polskim Ładzie.

Polska stawia na rodzinę

Następnie minister Marlena Maląg wzięła udział w panelu „Polska stawia na rodzinę! – czyli jak wyjść z pułapki demograficznej”.

– Stawiamy na rodzinę, to tworzenie dobrego klimatu wokół rodziny – zaznaczyła minister Maląg. Podkreśliła, że inwestycja w rodzinę, kontynuacja dotychczas realizowanych działań oraz proponowanie kolejnych rozwiązań, jest kluczowe jeżeli mówimy o wyjściu z pułapki niskiej dzietności.

Szefowa MRiPS przypomniała, że trwają konsultacje społeczne projektu Strategii Demograficznej, która ma wyznaczać kierunki działań w tym obszarze przez kolejne lata – do 2040 r. Jak zaznaczyła, proces konsultacji i rozmowy z Polakami są niezwykle ważne dla wypracowania rozwiązań odpowiadających na realne potrzeby rodzin.

– Dokument ten proponuje konkretne rozwiązania, niektóre z nich są zaproponowane w Polskim Ładzie – dodała minister Maląg.

W panelu uczestniczyli także Marcin Chludziński – Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź, Ewa Frątczak – Profesor Nadzwyczajny Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Bartosz Marczuk – Wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Michał Michalski, Profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ostatnim punktem z udziałem szefowej MRiPS był panel „Seniorzy ważnym ogniwem gospodarczym”, podczas którego uczestnicy rozmawiali o polityce senioralnej oraz udziale osób starszych w życiu społecznym oraz gospodarczym w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}